Algebra

posted by .

A soda cost A cents for each bottle, including the deposit, but there is a refund of B cents on each empty bottle. How much must you pay for X bottles if you bring back Y empties?

I need to know how to write an algebra Equation/Expression to solve this problem...Please Help...Thank You

  • Algebra -

    The net cost per bottle is A-B (cents).
    Multiply that by X for the total payment required (P).

    P = X(A-B)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. algebra 1

    A bottle and a cork together cost $1.00. The bottle cost 90 cents more than the cork. How much does the cork cost?
  2. Math word problem

    you buy a bottle of juice for $1.00. The juice costs 90 cents more than the empty bottle. How much does the empty bottle cost?
  3. math

    A full bottle of juice costs $2.00.If the cost of the juice is $1.50 more than the cost of the bottle, how much does the empty bottle cost?
  4. Math

    Find the unit price and tell which is the better buy: A 64 oz. bottle of juice costs $2.39, and a 20 oz. bottle costs &0.79. You can use a 20-cents-off-coupon if you buy four 20 oz. bottles or a 15-cents-off-coupon if you buy a 64 …
  5. math

    You buy a bottle of juice for $1.00. The juice costs .90 cents more than the empty bottle. How much does the empty bottle cost?
  6. Statistics

    A machine is used to fill soda bottles in a factory. The bottles are labeled as containing 2.0 liters, but extra room at the top of the bottle allows for a maximum of 2.25 liters of soda before the bottle overflows. The standard deviation …
  7. Economics

    Suppose the bottle water industry is competitive. If a bottle of water supplied by the typical firm has an ATC of 20 cents and the market price if 30 cents, is the bottle water industry in long run equilibrium?
  8. maths

    A box of 12 table costs 21 cents.The same brand is packaged in bottles containing 100 tablets and sells for $1.50 per bottle.How much is saved per dozen, by purchasing the larger amount?
  9. Math

    A full bottle of juice costs $2.00.If the cost of the juice is $1.50 more than the cost of the bottle, how much does the empty bottle cost?
  10. MATH

    I am new to this site. I am not sure if my last post went thru, with my calculations for review, so I will copy and paste my entire query. Thanks for your assistance. === Additional questions: this is for a form I need to fill out …

More Similar Questions