Financial Accounting

posted by .

Brenda starts a merchanding business on December 1 and enters into three invfentory purchases:
December 7 10 units @&6 cost
December 14 20 units @12 cost
December 21 15 units @ 14 cost

Brenda sells 15 units for 25.00 each on Dec 15. Eight of the sold units are from dec 7 purchase and seven are from dec 14 purchase. Brenda uses a perpetual inventory system. Determine the costs assigned to the Dec 31 ending inventory when costs are assigned based on A(FIFO),b (LIFO)c weighted average, and d(specific identification.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. accounting help

    Please help Tevin Trader starts a merchandising business on December 1 and enters into three inventory purchases. December 7 10 units @ $6 cost December 14 20 units @ $12 cost December 21 15 units @ $14 cost Trader sells 15 units for …
  2. accounting

    I NEED HELP; I'M LOST Trader sells 15 units for $25 each on December 15. Eight of the sold units are from the December 7 purchase and seven are from the December 14 purchase. Trader uses a perpetual inventory system. Determine the …
  3. accounting

    The E-Company The E-Company manufactures trendy, high-quality moderately priced watches that it sells on the Internet. As the company's senior financial analyst, you are asked to analyze the overall profitability fo the current year. …
  4. college/ accounting

    The E-Company The E-Company manufactures trendy, high-quality moderately priced watches that it sells on the Internet. As the company's senior financial analyst, you are asked to analyze the overall profitability fo the current year. …
  5. accounting

    Trader sells 15 units for $25 each on December 15. Eight of the sold units are from the December 7 purchase and seven are from the December 14 purchase. Trader uses a perpetual inventory system. Determine the costs assigned to the …
  6. accounting

    Jan.1 Beginning Inventory..300 units @ $3.00 Mar.5 Purchase..........… 900 units @ $4.00 Sept.3 Purchase...........… 1,000 units @ $5.00 Nov. 4 Purchase....… 500 units @ $7.00 During 2011, 1,000 units are sold at $10.00 each. …
  7. Financial management

    On December 31 of last year, Wolfson Corporation had in inventory 400 units of its product, which cost $21 per unit to produce. During January, the company produced 800 units at a cost of $24 per unit. Assuming that Wolfson Corporation …
  8. Business Finance

    Using the FIFO method of inventory pricing, what is the dollar value ending inventory if there were 300 units on hand December 31?
  9. Business Math

    Using the FIFO method of inventory pricing, what is the dollar value of ending inventory if there were 300 units on hand on December 31?
  10. business

    On December 31 of last year, Wolfson Corporation had in inventory 400 units of its products, which cost $21 per unit to produce. During January, the company produced 800 units at a cost of $24 per unit. Assuming that Wolfson Corporation …

More Similar Questions