Post a New Question

math

posted by .

the cost per hour of running an assembly line in a manufacturing plant is a function of the number of items produced per hour. The cost function is C(x) = 0.28x^2 - 0.7x + 1 where C(x) is the cost per hour in thousands of dollars and x is the number of items produced per hour in thousands. Determine the most economical production level.... i tried completing the square but i don't seem to get the right answer... please help

  • math -

    completing the square:
    C(x) = 0.28x^2 - 0.7x + 1
    = .28[x^2 - 2.5x + .......] + 1
    = .28[x^2 - 2.5x + 1.5625 - 1.5625] + 1
    =
    =
    = .28(x-1.25)^2 + .5625

    take it from there, remember x is in thousands

  • math -

    .28 x^2 - .7 x + 1 = y
    divide both sides by .28
    x^2 - 2.5 x + 3.57 = 3.57 y
    x^2 - 2.5 x = 3.57 y -3.57
    add 1.25^2 = 1.56 to both sides
    x^2 - 2.5 x +1.56 = 3.57 y - 2.00
    (x-1.25)^2 = 3.57 (y - .562)
    so I get vertex at (1.25 , .562)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    A small truck is to be driven 300 miles on a freeway at a constant speed of x miles per hour. Speed laws on the freeway require that a truck must be driven between 30 miles per hour and 70 miles per hour. assume that fuel cost $3.50 …
  2. Math

    Manny is a plumber and charges $50 when he visits a client and $30 per hour for every hour he works. His bill can be expressed as a function of hours, x, with the function f(x)= 50 +30x. Which statement explains the meaning of the …
  3. ECONOMICS - Perfect Competition

    Please check and correct my answers. Thank you. 1) Jack Benny can get blood from a stone. If he has x stones, the number of pints of blood he can extract from them is f(x) = 2x^(1/3). Stones cost Jack w dollars each. Jack can sell …
  4. Economics

    2) Earl’s production function is f(x1, x2) = x1^(1/2) * x2^(1/3), where x1 is the number of pounds of lemons he uses and x2 is the number of hours he spends squeezing them. His cost function is c(w1, w2, y) = 2w1^(1/2) * w2^(1/2) …
  5. Economics

    Earl’s production function is f(x1, x2) = x1^(1/2) * x2^(1/3), where x1 is the number of pounds of lemons he uses and x2 is the number of hours he spends squeezing them. His cost function is c(w1, w2, y) = 2w1^(1/2) * w2^(1/2) * …
  6. calculus

    Suppose the function G(t) represents a test grade (out of 100 points) as a function of hours studied. If G(t)=-0.046t^3+0.915t^2+38.005 points, what is (dG/dt)when t=4?
  7. physics

    The cost of gasoline per hour for running a certain car is directly proportional to the square of the speed. I f the cost is $2.40 per hour for a speed of 40 km/h, what is the cost per hour for a speed of 60 km/h?
  8. algebra

    The cost, c(x) in dollars in per hour of running a certain fishing boat is modeled by the function c(x)= 0.9x^2 - 18.1x + 135.1, where x is the speed in km/hour/ At what approximate speed should the boat travel to achieve minimum cost?
  9. math

    A airplane crosses the Atlantic Ocean (3000 miles) with an airspeed of 600 miles per hour. The cost C (in dollars) per passenger is given by... C(x)= 150 + x/20 + 36,000/x Where x is the ground speed (airspeed plus or minus wind). …
  10. ISBM

    CASE STUDY : 2 The price P per unit at which a company can sell all that it produces is given by the function P(x) = 300 — 4x. The cost function is c(x) = 500 + 28x where x is the number of units produced. Find x so that the profit …

More Similar Questions

Post a New Question