maths

posted by .

Dear Sir
I need help for the below questions
Please help
thanks
larry King
1) Sally bought some erasers and pens 16.50. She bought 5 fewer erasers than pens. Each erasers cost $1.80 more than the pen. How many pens did she buy?

2. A group of people met at a party. Each person shook hands with everyone else. John shook hands with 3 times as many men as women. Jane shook hands with 4 times as many men as women. How many men and how many women were there at the party?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. English - erasers

    What are some ways that erasers are used today?
  2. MATHS

    Mrs Koh bought some pens, files and erasers. The ratio of the number of pens to the number of files to the number of erasers she bought was 1 : 2 : 3. The cost of each pen and eraser is $2.50 and $0.50 respectively. If she spent $60 …
  3. MATH

    Ido not know how to do this. A jar contains 5 green erasers, 2 striped erasers, 4 pink erasers, and 3 white erasers. You select an eraser at random. What is P(not pink)?
  4. math

    John and Smith went to a stationery shop. John bought 6 pens, 4 pencils and 3 erasers. Smith bought 3 pens, 8 pencils and 6 erasers and spent 20% more than John. What percentage money did John spend on pens?
  5. MATHS

    Please help - In a stationery shop, there were pens, erasers and rulers. There were thrice as many pens as erasers and thrice as many erasers as rulers at first.After the shop keeper sold 6 rulers and some erasers there were thrice …
  6. Math

    I bought three times as many erasers as pens and spent $155 in total. I spent $65 more on the pens than the erasers. Given that 's pen cost $1.90 more than an eraser, find the cost of a pen.
  7. math

    Jesse bought 10 more pencils than erasers. A pencil costs $0.15, and an eraser costs $0.22. He paid a total of $4.46. How many erasers did Jesse buy?
  8. maths

    Mere, Sam and Nathan go to a bookshop to buy supplies for their school. Mere bought two erasers and four pencils and paid $2.40 for it. Sam bought six erasers, one pencil and two pens and paid $3.95 while Nathan paid $4.15 for an eraser, …
  9. Math

    A jar contains 5 green erasers, 2 striped erasers, 4 pink erasers, and 3 white erasers. You select an eraser at random. What is P(not pink)?
  10. Math

    Kevin brought 2 pens and 2 erasers for $1.50. Lynn brought 1 pen and 1 notebook for $1.50. Maria brought 2 notebooks for $2.20. How much did Neal pay for 4 erasers?

More Similar Questions