math

posted by .

A rock-climbing gym charges non-members $16.00 per day to sue the gym and $8.00 per day for equipment rental. Members pay a yearly fee of $450.00 fro unlimited climbing and $6.00 per day for equipment rental. Write and solve equation to find how many times you must use the gym to justify becoming a member.

  • math -

    I hope we are to use the gym before suing it.
    n days
    member cost = 450 + 6 n
    vistor cost = 24 n
    so
    24 n = 450 + 6 n
    18 n = 450
    n = 25 days

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    A local gym charges nonmembers $10 per hour to use the tennis courts. Members pay a yearly fee of $300 and $4 per hour for using the tennis coutrs. Write an equation to find how many hours, h, you must use the tennis courts to justify …
  2. Algebra I

    A local gym charges nonmembers $8 per day to use the voleyball courts. Members pay a yearly fee of $150 and $2 per day to use the voleyball courts. Write and solve an equation to find how many days you must use the voleyball court …
  3. math

    A truck can be rented from basic rental for $50 a day. in addition you have to pay .20 cents per mile. Cont. truck charges $20 per day in addition to 50 cents per mile. How many miles must you drive in a day to make the rental cost …
  4. math

    Use an inequality to solve the problem. Be sure to show the inequality and all of your work. A car rental company has two rental rates. Rate 1 is $63 per day plus $0.18 per mile. Rate 2 is $126 per day plus $0.09 per mile. If you plan …
  5. math

    Car rental agency A charges $50 per day plus 10 cents per mile driven. Agency B charges $20 per day plus 30 cents per mile driven. For a one-day rental it is cheaper to rent from agency A if you drive more than?
  6. math

    One car rental agency charges $20 per day plus $0.25 per mile. A different agency charges $37 per day with unlimited mileage. For what mileages is the second rental a better deal?
  7. math

    1. At Smith's club the pay-per-visit fee is $5 per day. would Smith save money paying per visit?
  8. Math

    At Smith's club the pay-per-visit fee is $5 per day. would Smith save money paying per visit?
  9. math

    Tide's boat rental charges a rental fee of $200 plus $30 per hour. Surfs rental charges a rental fee of $240 plus $25 per hour. For what number of hours is the boat rental cost the same at each rental business
  10. Math

    An equipment rental company charges a flat rate of $24, plus $14 per day for Insurance. Karen has $ 155. a) Write an inequality to represent the number of days, d, for which she can rent equipment. Im confused if this equation is write: …

More Similar Questions