Math

posted by .

the total fare for 2 adults and 3 childrren on the Tilt a Whirl ride $14.00. If a child's fare is 1/2 of an adult's fare, what is the adult fare? we know the answer is $4 for adults and $2 for children. How do we figure this out though in 4th grade terms -no algebra yet; currently learning fractions, decimals and angles. Many thanks.

  • Math -

    At fourth grade, I'd try trial and error.

    5 + 5 + 2.50 + 2.50 + 2.50 = 17.50 -- Nope!

    4 + 4 + 2 + 2 + 2 = 14 Yes!

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. MICROECONOMICS

    Can anyone help me??? I have to answer this question: This is an excerpt from Wall Street Journal: Instead of relying on round trip fare of about $2,000 between Cleveland and Los Angeles…Continental Airlines since June has offered
  2. 4th grade

    The total bus fare was $2.10. what was the distance travelled when the fare is 0.90 for first 1/3 km and 0.10 for each 1/8 additional kilometer
  3. math

    a cab charges the following fare for ea. trip...first 1/4 mi $2.95 for every additional 1/4 mi or part $0.65 (a)what is the fare for a distance of 1 5/8 mi?
  4. Math Help

    The fare for riding in a taxi is a $3 fixed charge and $0.80 per mile. The fare for a ride of d miles is $6.75. Write an equation that could be used to find d.
  5. Mathematics-please help quick!!

    In a city, the PMV fare is 50 toea. The fare increased by 30%. What is new fare?
  6. Algebra

    a City's transit authority serves 178500 communters daily when the fare is $1.90. Market research has determined that every penny decrease in the fare will result in 1,050 new riders. what fare will maximize revenue?
  7. maths

    The insight bus tour offered to take a group of senior citizen to a lake resort for a fare of $120 per person if 25 person or fewer sign up. If more than 25 person make the trip, each fare will be reduced by $20. The capacity of the …
  8. math

    On Tuesday and Wednesday, cab fare cost $7.75 total. On Monday and Thursday, cab fare cost $6.30 on each day. On Friday, cab fare cost $7.00. What was the average daily cost
  9. General Mathematics

    A jeepney ride costs P8.00 for the first 4 km and each additional integer km adds P 1.50 to the fare. Use a piecewise function to represent the jeepney fare in term of the distance d in km.
  10. Math

    A jeepney ride costs 8 pesos for the first 4 km and each additional integer km add 1.50 pesos to the fare. Use a piecewise function to represent the jeepney fare in terms of the distance (d) in km. Please give the solution. Thank you

More Similar Questions