PreCalculus

posted by .

I am having a lot of problems with this linear programming problem. CAn someone help?

A farmer buys two varieties of animal feed. Type A contains 9 oz. of oats and 2 oz. of corn per pound. Type B contains 5 oz of oats and 10 oz of corn per pound. The farmer wants to combine the two feeds so that the resulting mixture has at least 90 lbs. of oats and at least 60 lbs. of corn. The farmer wants to buy not more than 310 lbs. of Type A and not more than 198 lbs. of Type B feed. Type A fee costs him .18/lb. and Type B feed costs him .19/lb. How many pounds of each type should the farmer buy to minimize the cost?

Here is what I have so far:

My minimum cost equation: .18A + .19B

Here are the constraints so far:

A is greater than or equal to 0
B is greater than or equal to 0
A is less than or equal to 310
B is less than or equal to 198

I am having trouble with the other constraints. How do I fit the number of oz. of corn and oats and the 90 lbs. oats and 60 lbs. corn?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    I need to solve as an equation. A coffee merchant has coffee beans that sell for $9 per pound and $12 per pound. The two types are to be mixed to create 100 lb of a mixture that will sell for $11.25 per pound. How much of each type …
  2. Math

    A farmer buys two varieties of animal feed. Type A contains ounces of oats and ounces of corn per pound. Type B contains ounces of oats and ounces of corn per pound. The farmer wants to combine the two feeds so that the resulting mixture …
  3. Word Problems

    The manager has one type of coffee that sells for $5 per pound and another type that sells for $11 per pound. The manager wishes to mix 90 pounds of the $11 coffee to get a mixture that will sell for $10 per pound. How many pounds …
  4. Fib. Number

    I noticed someone else is having problems with the same problem below that I am. Since I have a Matt in my class he is having the same problem I am and could use some help. Fib. numbers are not in my math book and I cannot find any …
  5. Algebra

    -your school club decides to hold a fundraiser by selling trail mix, and you are in chrage of making the mix. You plan to offer two mixes, Country Blend and Premium Mix, each sold in one pound bags. Each pound of Country Blend consists …
  6. Math Word Problem

    Tristen mixes nuts that cost $2.00 per pond with nuts that cost $4.00 per pound. He buys triple as much of the $2.00 per pound nut than he buys of the $4.00 per pound nut. If he spent a total of $32.00, how many pounds of the $2.00 …
  7. Math

    A diet is to include at least 140 mg of vitamin A and at least 145 mg of vitamin B. these requirements can be obtained from two types of food type X contains 10 mg of vitamin A and 20 mg of vitamin B per pound. type Y contains 30 mg …
  8. Algebra 2

    yolanda sells two grades of dog food. type a sells for 75 cents per pound and type b sells for 52 cents per pound. how many pounds of each must be used to produce 600 pounds of mixture selling for 60 cents per pound?
  9. Consider the linear programming problem

    A farmer has a field of 70 acres in which he plants potatoes and corn. The seed for potatoes costs $20/acre, the seed for corn costs $60/acre, and the farmer has set aside $3000 to spend on seed. The profit per acre of potatoes is …
  10. math

    A farmer with 1200 acre is considering planting 3 different crops corn, soybeans, and oats. The farmer wants to use all 1200 acres. seed corn costs $20 per acre, while soybeans and oats costs $50 and $12 respectively. The farmer has …

More Similar Questions