math

posted by .

susan wants to mix 10 pounds of virginia peanuts that cost $3.50 a pound with Spanish peanuts that cost $3.00 a pound to obtain a mixture that costs $3.40 a pound. How many pounds of Spanish peanuts should she use?

  • math -

    let the amount of Spanish peanuts to be added be x lb

    then 3.5(10) + 3x = 3.4(10+x)

    solve for x

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. finitemath

    a store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. the manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. how many pounds of cashews should be mixed with …
  2. Algebra

    -your school club decides to hold a fundraiser by selling trail mix, and you are in chrage of making the mix. You plan to offer two mixes, Country Blend and Premium Mix, each sold in one pound bags. Each pound of Country Blend consists …
  3. Algebra

    A natural food store makes its own brand of trail mix out of dried apples, raisins, and peanuts. One pound of the mixture costs 3.18. It contains twice as much peanuts by weight as apples. One pound of dried apples cost $4.48, a pound …
  4. Math

    Chad buys peanuts in 2 pound bags he repackages them into bags that hold 5/6 pounds of peanuts how many 2 pound bags of peanuts Should Chad by so that he can fill the 5/6 pound bags without having any peanuts leftover
  5. college algebra

    A store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. How many pounds of cashews should be mixed with …
  6. math

    The cost of one pound of peanuts is 60% of the cost of one pound of cashews. If one pound of cashews costs $2, what is the cost of one pound of peanuts?
  7. math

    A nut wholesalersells a mix of peanuts and cashews. He charges $2.80 per pound for peanuts and $5.30 per pound for cashews. If the mix of peanuts and cashwes is to sellfor $3.30 pre pount, how many pound each of the peanuts and cashews …
  8. Trigonometry

    Peanuts cost $3 per pound, almonds $4 per pound, and cashews $8 per pound. How many pounds of each should be mixed to produce 140 pounds of a nut assortment that cost $6 per pound, in which there are twice as many peanuts as almonds?
  9. algebra

    a candy company has 130 pounds of cashews and 170 pounds of peanuts which they combine into different mixes the deluxe has half cashews and half peanuts and sells for $7 a pound the economy mix has one third cashews and two thirds …
  10. College Algebra

    A gift store is making a mixture of almonds, pecans, and peanuts, which sells for $4.50 per pound, $3 per pound, and $4 per pound, respectively. The storekeeper wants to make 50 pounds of mix to sell at $4.38 per pound. The number …

More Similar Questions