math - so confused can you help me

posted by .

The local fish market is having a sale on whole fish. the prices are as follows:

You can buy an albacore and a barracuda for$21
You can buy a barracuda and a carp for $32
You can buy a carp and a dogfish for $32
You can buy a dogfish and an eel for $37
You can buy an eel and flounder for $31
You can buy a flounder and a gar for $25
You can buy gar and an albacore for $26

Determine the cost of each individual fish

  • math - so confused can you help me -

    plug your way down as follows. In the last line you will get A then work back up.
    A + B = 21 so B = 21 - A
    B + C = 32 so C = 32 -21 +A = 11 + A
    C + D = 32 so D = 32 - 11 - A = 21 -A
    D + E = 37 so E = 37 -21 + A
    etc

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    Cameron spent $13.50 at a pet store buying fish for his aquarium. He bought a bag of 14 fish that contained a combination of guppies and goldfish. Goldfish cost $1.65 a piece and guppies cost $0.45 a piece. How many of each type of …
  2. math

    The local fish market is having a sale on whole fish. the prices are as follows: You can buy an albacore and a barracuda for$21 You can buy a barracuda and a carp for $32 You can buy a carp and a dogfish for $32 You can buy a dogfish …
  3. algebra - Help!

    The local fish market is having a sale on whole fish. the prices are as follows: You can buy an albacore and a barracuda for$21 You can buy a barracuda and a carp for $32 You can buy a carp and a dogfish for $32 You can buy a dogfish …
  4. math same question as before with new questions to

    The local fish market is having a sale on whole fish. the prices are as follows: You can buy an albacore and a barracuda for$21 You can buy a barracuda and a carp for $24 You can buy a carp and a dogfish for $32 You can buy a dogfish …
  5. English

    1. I will go to a sports goods store and buy a skipping rope and enjoy skipping rope. 2. Foreigners like to buy Korean souvenirs at a traditional Korean shop. 3. Our anscestors lived in thatched houses long ago. Some noblemen's family …
  6. Chemistry

    When someone buys fish at the fresh fish market, they should smell the fish to test for freshness, the less “fishy” the smell the fresher the fish. I am supposed to explain the source and chemistry, including reactions, structures, …
  7. algebra 1A

    at the local per store, zebra fish cost $2.10 each and neon tetras cost $1.80 each. if marsha bought 13 fish for a total of $25.80, not including tax, how many of each type of fish did she buy?
  8. math

    beth and lewis buy the same amount of fish pellets if beth feeds her fish 14 fish pellets each day a container of pellets will last 20 days if lewis feeds his fish 8 fish pellets eah day how many more days will the container of pellets …
  9. Math

    A study found that 27% of the fish in a river are trout, 36% are salmon, and 18% are sturgeon. If a large fish trap is set and it captures 216 fish, how many of those fish are likely to be fish types other than the ones mentioned?
  10. math

    there were 12 red fish,5 blue fish,and 2 yellow fish.how many fish were there altogether?

More Similar Questions