math

posted by .

The local fish market is having a sale on whole fish. the prices are as follows:

You can buy an albacore and a barracuda for$21
You can buy a barracuda and a carp for $32
You can buy a carp and a dogfish for $32
You can buy a dogfish and an eel for $37
You can buy an eel and flounder for $31
You can buy a flounder and a gar for $25
You can buy gar and an albacore for $26

Determine the cost of each individual fish

  • math -

    a + b = 21
    b + c = 32 or
    b = 32 - c so
    a + 32 - c = 21
    c + d = 32 so
    c = 32 - d and
    a + 32 - (32 - d) = 21 etc.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math- Best Buy

    In comparing prices of canned peaches, Darren finds that a 10-oz can costs 98 cents, a 16-oz can costs $1.49, and a 24-oz can costs $2.35. Which is the best buy?
  2. Physics

    Jimmy has caught two fish in Yellow Creek. He has tied the line holding the 4.30 kg steelhead trout to the tail of the 1.39 kg carp. To show the fish to a friend, he lifts upward on the carp with a force of 87.7 N. What is the tension …
  3. algebra - Help!

    The local fish market is having a sale on whole fish. the prices are as follows: You can buy an albacore and a barracuda for$21 You can buy a barracuda and a carp for $32 You can buy a carp and a dogfish for $32 You can buy a dogfish …
  4. math - so confused can you help me

    The local fish market is having a sale on whole fish. the prices are as follows: You can buy an albacore and a barracuda for$21 You can buy a barracuda and a carp for $32 You can buy a carp and a dogfish for $32 You can buy a dogfish …
  5. math same question as before with new questions to

    The local fish market is having a sale on whole fish. the prices are as follows: You can buy an albacore and a barracuda for$21 You can buy a barracuda and a carp for $24 You can buy a carp and a dogfish for $32 You can buy a dogfish …
  6. Math

    You can buy three bottles of dishwashing liquid, each containing 1 pt 5 fl oz, on sale for $2.30. Let say for the same price you can buy a large container holding 2 qt. Which is the better buy?
  7. English

    1. I will go to a sports goods store and buy a skipping rope and enjoy skipping rope. 2. Foreigners like to buy Korean souvenirs at a traditional Korean shop. 3. Our anscestors lived in thatched houses long ago. Some noblemen's family …
  8. physics

    Jimmy has caught two fish in Yellow Creek. He has tied the line holding the 3.40 kg steelhead trout to the tail of the 2.29 kg carp. To show the fish to a friend, he lifts upward on the carp with a force of 75.3 N. What is the tension …
  9. algebra 1A

    at the local per store, zebra fish cost $2.10 each and neon tetras cost $1.80 each. if marsha bought 13 fish for a total of $25.80, not including tax, how many of each type of fish did she buy?
  10. math

    4 Luke can purchase a 12-pound item from several different retailers. Which of the following is the best buy?

More Similar Questions