math

posted by .

find the best buy on cashews
a.12oz for $5.39
b.1lb4oz for $7.39
c.10oz for $4.89
d.1lb for $6.39

B)Is this correct

  • math -

    Yes. B) is correct.

  • math -

    what is 2.035-0.4?

  • math -

    Thank you

  • math -

    You're welcome.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math- Best Buy

    In comparing prices of canned peaches, Darren finds that a 10-oz can costs 98 cents, a 16-oz can costs $1.49, and a 24-oz can costs $2.35. Which is the best buy?
  2. math

    5.is 3.671 less than 3.67 yes 6.A triangle has a base of 13 feet and an altitude of 7 feet. Find its area. 45.5 7.find the best buy on cashews a.12oz for $5.39 b.1lb4oz for $7.39 c.10oz for $4.89 d.1lb for $6.39 A. 12oz for $5.39 8.8gal7qt+3gal2qt= …
  3. Math

    Find the best buy on cashews (1 lb is 16 oz). A) 1 lb for $6.09 B) 10 oz for $4.59 C) 1 lb 4 oz for $7.09 D) 12 oz for $5.09
  4. math115

    Kristi jogged for 1/4 of an hour swam for 2/3 of an hour and rode her bike for 4/5 of an hour how long did she exercise?
  5. math

    Find the best buy on cashews (1lb is 16oz), a) 1lb for $6.09 B. 10oz for $4.59 C. 1lb 4oz for $7.09 D. 12oz for $5.09
  6. math 156

    Find the Best Buy Brand A: 12oz for $5.04 Brand B: 9 oz for $3.51 is the best buy Brand A?
  7. MLK high school

    Find the best buy on cashews (1 lb is 16 oz). A) 1 lb for $6.09 B) 10 oz for $4.59 C) 1 lb 4 oz for $7.09 D) 12 oz for $5.09
  8. math

    A man sells a nut mixture consisting of 1/3 pecans and 2/3 cashews. Pecans cost 3 times as much as cashews. if a pund of the mixture costs him $0.40, how much did he pay for a pond of cashews?
  9. college algebra

    A store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. How many pounds of cashews should be mixed with …
  10. Algebra

    A cashew and raisin mixture costs $2 per pound. You buy a 4.5,pound mixture of cashews and raisins. If cashews cost $2.50 per pound and raising cost $1.25 per pound, how many pounds of cashews and how many pounds of raisins make up …

More Similar Questions