Consumer math

posted by .

How to Compute percent of change in cost:
Item:1 lb.apples price in 1970: 0.25 what is the Present price and what is the percent of change?

  • Consumer math -

    idk what you are talking about. sorry :]

  • Consumer math -

    The selling price is $137,900.00. The mortgage company requires a 20 percent down payment and I want to pay the money back in 30 years at 8 percent. What is the total amount of interest charged, rounded to the nearest whole dollar?

  • Consumer math -

    2.50

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. accounting

    Midland Oil has $1,000 par value bonds outstanding at 8 percent interest. The bonds will mature in 25 years. Compute the current price of the bonds if the present yield to maturity is: A. 7 percent. B. 10 percent. C. 13 percent.
  2. math

    Midland Oil has $1,000 par value bonds outstanding at 8 percent interest. The bonds will mature in 25 years. Compute the current price of the bonds if the present yield to maturity is: A. 7 percent. B. 10 percent. C. 13 percent.
  3. MATH

    the price f an item in a store is reduced by 50%. what is the total percent change as a result of the 2 discounts
  4. MATH

    The price of an item in a store is reduced by 50%. Then the price is reduced by another 50%. what is the total percent change as a result of the two discounts?
  5. Math

    In 1969 the price of 5 kilograms of flour was $0.75. In 1970 the price was increased 15 percent. In 1971, the 1970 price was decreased by 5 percent. What was the price of 5 kilograms of flour in 1971?
  6. Math for Steve or someone good at math

    1. Find the percent of change when the price of a radio changes from $40.00 to $44.00. a. 12% b. 10% c. 36.4% d. 40% 2. Find the percent of change when the price of an oven changes from $450 to $396. a. 15% b. 14% c. 13% d. 12% 3. …
  7. math

    I want to check my answers 1. The town population increased from 80,000 to 90,000 in ten years. What was The percent of increase?
  8. Math

    1. The towns population increased from 80,000 to 90,000 in ten years. What was the percent of increase?
  9. Math

    Assume that the retail price of the product is $85, the cost is $47, and the expenses are $13. Compute a new sale price using the formula for markdowns, assuming a 15 percent discount. This is what I did, but I don't know where to …
  10. College Algebra

    Deer Valley determined that the cost of these apples was 64 cents per pound. 1. What would be the selling price per pound for the prepackaged apples using a 30% markup based on cost?

More Similar Questions