MATH

posted by .

The price of fish is £6.40 per kilogram, what is the cost of 1 kilogram (500g)?

  • MATH -

    1 kg is not 500 g. Do you want the cost of 1 kg or do you want the cost of 500 g?

  • MATH -

    Please may I have the cost of 500g, thank you.

  • MATH -

    £9:60

  • MATH -

    £9.60

  • MATH -

    I think9.60 idk sorry if this didn't help

  • MATH -

    ???????????????????????????????

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    Two varieties of herbal tea, one cost $4.00 per kilogram other cost $5.00 per kilogram. How many kilograms of each type are needed to make 20kg of a blend worth $4.60 per kilogram?
  2. Algebra

    Two kinds of nuts, one cost $5.00 per kilogram another cost $5.40 per kilogram. How many kilograms of each type of nut should be mixed in order to have 40 kg of a mixture worth $5.25 per kilogram?
  3. math

    A store mixes Kenyan Coffee worth $11 per Kilogram and venezuelan coffee worth $14 per Kilogram. The mixture is to sell for $12 per kilogram. Find out how much of each should be used to make a 396-Kilogram Mixture
  4. math

    A store mixes Brazilian coffee worth $11 per Kilogram, Turkish coffee worth $13 per kilogram. The mixture is to sell for $12 per kilogram. Can you help me find how much of each should be used to make a 564- Kilogram of both mixtures …
  5. Math

    A store mixes Brazilian coffee worth $10 per kilogram and Turkish coffee worth $12 per kilogram. The mixture is to sell for $11 per kilogram. Find out how much of each should be used to make a 216 kilogram mixture.
  6. algebra

    A store mixes kenyan coffee worht $12 per kilogram and turkish coffee worth $16 per kilogram the mixture is to sell for $14 per kilogram how much of each should be used to make a 348-kilogram mixture?
  7. math

    A candy store currently sells almonds for $8.50 per kilogram and peanuts for $4.50 per kilogram. It wants to create 20 kilograms of mixed nuts that will equivalently sell for $5.30 per kilogram. How many kilograms of almonds should …
  8. Math

    In January, the price of a kilogram of potatoes at Supermarket X was $3.20. In May, a kilogram of the same type of potatoes cost $2.99. Find the percentage decrease in price. Express your answer correct to 1 decimal place.
  9. Math

    9. A grocer wants to mix a type of spice which costs £22 per kilogram with another type which costs £12 per kilogram, to obtain 20 kilograms of mixture which will cost £15 per kilogram. What quantity of each spice must the grocer …
  10. Physics

    Blocks with masses of 1 kilogram, kilogram, and 3 kilogram are lined up in a row on a frictionless table. All three are pushed forward by a 12 Newton Force applied to the 1 kilogram block. Draw a free body diagram of all 3 blocks. …

More Similar Questions