MATh/UNiT RATES

posted by .

FIND THE UNIT RATES AND WRITE THEM BOTH IN FRACTION AND WORD FORM.

7.Gabrielle bikes 78 miles in 6 hours.

  • MATh/UNiT RATES -

    The rate is 13 miles per hour.

    13/1

  • MATh/UNiT RATES -

    On a bicycle you can travel 50 miles in 5 hours. What are both unit rates in this situation

  • MATh/UNiT RATES -

    Jacqueline

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math/unit rate

    please help me find the definition for unit rate. It depends upon what kind of unit. Go to www.google.com and type in unit rate. There is one source there for hotel unit rates, another for unit rates for the medical field, etc. You …
  2. Unit Rates

    Find each unit rate. - 20 mi in 5h - 78 mi on 3 gal Please and Thank-you I need HELP!!!!!!!!!! same answer as I gave to Janie 400 miles in 5 hours
  3. Math

    Rates And unit rates 120mi. to 10 gal of gas I'm not sure what you are asking, but this reduces to 12 miles per gallon. Does that help?
  4. math question

    How do you do rates and unit prices and what is the process for doing this types of problems Do you have a specific problem?
  5. math/rates and unit rates

    I can't figure out my homework because I don't know what rates & unit rates are.
  6. MATH

    NORALIE USES 22 GAL OF GAS TO GO 682 MILES. WHAT ARE THE 2 UNIT RATES SHE MIGHT COMPARE & COMPUTE THEM I KNOW ONE IS MILES PER GALLON BUT WHAT IS THE OTHER UNIT RATE?
  7. Accounts

    A company produces just one standard product. The company's budgeted overheads for the next financial year are £80000. Other relevant information includes: Budgeted Production: 16000 units Cost of Raw Material per unit: £4 Cost of …
  8. Math-unit rates

    Find the unit rate for $27.40 for 4 hours of work
  9. Math-unit rates

    Find the unit rate for $27.40 for 4 hours of work
  10. unit rates

    Julio walks 3 1/2 miles in 1 1/4 hours

More Similar Questions