chemistry

posted by .

Calculate the number of english tons(2000 lb per ton) in 6.03 lb

  • chemistry -

    Divide 6.03 lb by 2000 lb/ton

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    what is 10,000lb=_____T 5 tons, since there are 2000 lb per ton. As a follow through to the other post I did for you (cups to pints), note tons=10,000 lbs x factor tons = 10,000 lbs x (1 ton/2,000 lb)= 5 tons. Note again, how the lbs …
  2. math / linear programming

    Two factories manufacture 3 different grades of paper. The company that owns the factories has contracts to supply at least 16 tons of low grade, 5 tons of medium grade, and at least 20 tons of high grade paper. It costs $1000 per …
  3. chemistry

    i am given 2.60*10 to the 15th power short tons (which 1 short ton equals to 2000 lb) and i am suppose to convert that into metric tons in which I have that( 1 metric ton equals to 1000 kg) I need help in knowing the steps to work …
  4. pre-calc

    Newline Recyclers processes used aluminum into food or dink containers. The recycling plant processes up to 1200 tons of aluminum per week. At least 300 tons must be produced for food containers, while at least 450 tons must be produced …
  5. Linear Programming

    OKay My question is: Two factories manufacture 3 different grades per paper. the company that owns the factories has contracts to supply at least 16 tons of low grade, 5 tons of medium grade, and at least 20 tons of high grade paper. …
  6. calculus

    A state charges polluters an annual fee of $20 per ton for each ton of pollutant emitted into the atmosphere, up to a maximum of 4,000 tons. No fees are charged for emissions beyond the 4,000-ton limit. Write a piecewise de nition …
  7. ECONOMICS dreadfully lost please help

    Canada Honey (IN tons)/ Maple (in tons) 0 60 10 45 20 30 30 15 40 0 United States Honey (in tons)/ Maple (in tons) 0 50 10 40 20 30 30 20 40 10 50 0 the question is who has a comparative advantage in producing maple syrup and who has …
  8. Math

    A steel plant has two sources of ore, source A and source B. In order to keep the plant running, at least three tons of ore must be processed each day. Ore from source A costs $20 per ton to process, and ore from source B costs $10 …
  9. VERY URGENT, HELP!

    Consider a simple economy consisting of only four firms. Firm A, a mining enterprise, extracts iron ore. Firm B, a Steelmaker, produces steel sheets. Firm C, a carmaker, makes automobile while Firm D produces automobile tires. In 2016, …
  10. Econ URGENT HELP!

    Consider a simple economy consisting of only four firms. Firm A, a mining enterprise, extracts iron ore. Firm B, a Steelmaker, produces steel sheets. Firm C, a carmaker, makes automobile while Firm D produces automobile tires. In 2016, …

More Similar Questions