Post a New Question

Math

posted by .

Gasoline is about $2 per gallon. You use about 1 1/2 gallons each day driving to and from work. How much should you budget for gasoline over the next month (about 20 workdays)?

  • Math -

    20 days * 1.5 gal/day * $2 /gal
    Days cancel
    Gallons cancel
    You are left with dollars.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

More Related Questions

Post a New Question