MAth

posted by .

Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts. Include either an example one of your own to explain the solution process.

2. i cant think of anything please help Describe an application for the use of ratios or proportions that is not mentioned in your text, or describe how an application problem could be useful in your daily life.

  • MAth -

    For the first problem, you could use the price of one can of soda from a machine and compare it with a six-pack of the same size of cans of soda. Which is the better buy?

    I've used ratios and proportions for many years because I never learned a couple of basic math procedures. For instance, if I need to know what percent of 250 equals 50, I set it up as a proportion.

    50/250 = x/100

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    I am having a difficult time calculating rates and unit prices. Can someone describe a simple process for using rates and unit prices that will help me understand these concepts?
  2. math

    Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts. Include either an example from the text or one of your own to explain the solution process. I …
  3. human resources

    I'm having a rough time understanding this assignment. Can someone explain it to me in a way that I might be able to understand it more clearly?
  4. Math

    Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts.
  5. Math

    Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts. Include either an example from the text or one of your own to explain the solution process.
  6. math

    Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts
  7. Math.. check answer please

    Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts. Include either an example from the text or one of your own to explain the solution process. my …
  8. Math

    Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts?
  9. math

    a simple process for using rates and unit prices
  10. math

    Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts. Include either an example from the text or one of your own examples to explain the solution process. …

More Similar Questions