math

posted by .

Does any body know how to find unit rates

  • math -

    This site will get you started understanding unit rates.

    http://www.eduplace.com/math/mathsteps/6/e/

    If you post a couple of your problems -- and your ideas about how to solve them -- we'll be glad to help you figure them out.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math/unit rate

    please help me find the definition for unit rate. It depends upon what kind of unit. Go to www.google.com and type in unit rate. There is one source there for hotel unit rates, another for unit rates for the medical field, etc. You …
  2. Unit Rates

    Find each unit rate. - 20 mi in 5h - 78 mi on 3 gal Please and Thank-you I need HELP!!!!!!!!!! same answer as I gave to Janie 400 miles in 5 hours
  3. Math

    Rates And unit rates 120mi. to 10 gal of gas I'm not sure what you are asking, but this reduces to 12 miles per gallon. Does that help?
  4. math/rates and unit rates

    I can't figure out my homework because I don't know what rates & unit rates are.
  5. MATh/UNiT RATES

    FIND THE UNIT RATES AND WRITE THEM BOTH IN FRACTION AND WORD FORM. 7.Gabrielle bikes 78 miles in 6 hours.
  6. Math-unit rates

    Find the unit rate for $27.40 for 4 hours of work
  7. Math-unit rates

    Find the unit rate for $27.40 for 4 hours of work
  8. Math

    Unit Rates.. But trying to find the unit cost.. $2.00/64 $7.50/256 My answer for the first one is 32. Not sure about the second one .
  9. Math

    If the number in the numerator of a unit rate is 1 what does this indicate about the equivalent unit rates give an example
  10. Pre-Calc

    A force, F, on a body of mass m causes the body to accelerate. Denote the acceleration of the body by a. The relationship between force, mass, and acceleration is F = ma. If we take the unit of mass to be a kilogram, the unit of distance …

More Similar Questions