physics

posted by .

How many kWh of energy would be needed for brushing your teeth with an electric toothbrush daiy for the month of May? How much would it cost at $0.09 per kWh?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. science

    A microwave oven has a power requirement of 1235 W. A frozen dinner requires 6.0 min to heat on full power. (a) How much electrical energy (in kWh) is used?
  2. phyical science

    A microwave oven has a power requirement of 1235 W. A frozen dinner requires 6.0 min to heat on full power. (a) How much electrical energy (in kWh) is used?
  3. science

    A microwave oven has a power requirement of 1248 W. A frozen dinner requires 6.9 min to heat on full power. (a) How much electrical energy (in kWh) is used?
  4. physics

    An electric space heater draws 15.5 A from a 120 V source. It is operated, on the average, for 5.0 h each day. How much energy in kWh does in consume in 30 days?
  5. physics

    f a typical family of four uses electric energy at an average rate of 458 W, how many kWh would their electric bill be for one month?
  6. Science

    1. An electric space heater draws 15.0 A from a 120 V source. It is operated, on average, for 5.0h (hours) each day. a) How much power does the heater use and b) At $.10 per kWh, what does it cost to operate the heater for 30 days?
  7. Physics

    HELP WITH c.!!! A electric bill showed 1200 kilowatt hours (kWh) purchased at a cost of $150.00. a. What does PECO charge per kWh?
  8. Math

    The amount of a monthly electric bill (B, measured in $) depends on the amount of electricity used that month (E, measured in kWh). A typical public utility charges $0.12 per kWh for the first 300 kWh used, $0.17 per kWh for the next …
  9. Physics

    An electric space heater draws 15.5 A from a 120 V source. It is operated, on the average, for 4.0 h each day. (b) How much energy in kWh does in consume in 30 days?
  10. GCSE Physics

    The energy value of gas used in a home is measured in KWH. The home owner has a prepayment meter and pays £30 into his account. With a prepayment meter, gas cost 15p per KWH. Use the below equation to calculate the total number of …

More Similar Questions