Math

posted by .

i need to know exactly the formula of how to do these types of problems because i have spend seriously over an hour trying to do this one problem. HELP!

A dealer mixes candy worth 90 cents per pound with candy worth 65 cents per pound in order to obtain 40 pounds of candy to be sold at 75 cents per pound. how many pounds of the 90 cent candy should be used?

  • Math -

    There is no "formula" to solve these kind of problems, you basically have to translate the English into a mathematical statement.

    let the number of pounds of the 90 cent candy be x
    then the amount of 65 cent candy is 40-x pounds.

    so....
    90x + 65(40-x) = 75(40)

    Now just solve that equation.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    A right cicular cylindrical can is to be constructed to have a volume of 57.749 cubic inches (one quart). The sides of the can are to be formed by rolling and welding a strip of metal, which may be purchased in rolls with width equal …
  2. algebra 2--matrices.

    A grocer wants to m,ix three kinds of hard candy to sell for $2.40 per pound. He need 50 pounds of candy altogether. He mixes sour balls worth $3.50 per pound,butterballs worth $2.50 per pound, and starlight mints worth $1.75 per pound. …
  3. Math

    Soda comes in packs of 6. Candy comes in 4 bags per pack. What is the least number of each pack (Soda and Candy) she must buy to have exactly one soda per bag of candy?
  4. math

    ee ann wants to mix tea with 2 Cents per oz with 100oz of tea worth 5 cents per oz to make a mixture worth 3 cents per oz. how much 2 cent tea should be used?
  5. Algebra 1

    Candy worth $2.45 per pound is mixed with candy worth $2.30 per pound.How much of each kind of candy must be used to have 30 pounds of a mixture worth $2.35 per pound?
  6. Math

    A plumber makes $4.50 per hour more than his apprentice. During an 8-hour day, their combined earnings total $372. How much does each make per hour?
  7. math

    Ellen wishes to mix candy worth $1.64 per pound with candy worth $3.46 per pound to form 20 pounds of mixture worth $3.00 per pound. How many pounds of the more expensive candy should she use?
  8. math

    A candy dealer makes up a mixture of 3 parts of candy costing him 60 cents a pound with 2 parts of candy costing him 70 cents a pound, and 2 parts of candy costing him 50 cents a pound.At what price per pound should he sell this mixture …
  9. algebra/trig

    You need a 100 pounds of two types of candy that cost 50 cents per pound and 75 cents per pound. A.) Verify that your total cost is c(x)=0.50x + 0.75(100-x) thx a ton:)
  10. Algebra

    Jane's sweet shop mixes candy worth 80 cents per pound with candy worth 2 dollars per pound to make 20 pounds of a mixture worth 1.60 per pound. How many pounds of each kind of candy does the store use?

More Similar Questions