math

posted by .

what is the unit rate for 14 hours in 2 weeks?

  • math -

    The unit rate is 7 hours in one week.

  • math -

    Or it could 1 hour per day.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math/unit rate

    please help me find the definition for unit rate. It depends upon what kind of unit. Go to www.google.com and type in unit rate. There is one source there for hotel unit rates, another for unit rates for the medical field, etc. You …
  2. Math(Unit Rate)

    If 20 units= 10kg whats the unit rate? http://www.eduplace.com/math/mathsteps/6/e/ is that your gf?
  3. Math

    What is the unit rate? A racing car travels 180 miles in 1.5 hours. 5 i need it as a fraction like: 180mi/1.5 hrs thats not the unit rate i think it is The units here will be miles per hour. (Another valid yet rare answer is hours
  4. math (unit rate)

    explain how to write 20 miles over 4 hours as a unit rate
  5. Math

    Write each rate as a unit rate 14 hours in 2 weeks 7 hours in 1 week?
  6. Math

    On his way to Florida Jason drove 300 miles in 5 hours If he continues to drive at this rate how far will he drive in the next 4 hours?
  7. Math

    Carol spends 15 hours every 2 weeks practicing her culinary skills. How many hours does she practice in 5 weeks ?
  8. math

    write a unit rate for the situation. round to the nearest hundredth if necessary traveling 216 miles in 5 hours A( 54 miles/hours B( 39.27 miles/hours C( 43.2 miles/hours D( 0.4 miles/hours
  9. Math

    Unit rate or unit cost -Driving 240km in 4 hours -$22.80 for 3 hours of work What is the answer
  10. Math

    Find the unit rate. Enter your answer as a mixed number. A fertilizer covers 5/6 square foot in 1/2 hours. The unit rate is ____ square feet per hour.

More Similar Questions