marketing

posted by .

what are the pricing issues in the product category?
for the brand Nike's
1.Is the market for the brand Nike elastic or inelastic? are there acceptable substitutes?
2. Is the brand a premium product?
3. What is the reference price range for the brand?
4. How is the brand priced versus its major competitor?
5.What psychological pricing factors affect the brand
6.What promotional pricing has been used for the brand?

  • marketing -

    Are you supposed to answer each of these questions? If so, you will need to do some market research. You have already listed the main issues. Nike is a premium product, because of its expensive endorsement by prominent athletes and its "placement" in important sports events. It is considered stylish by many. My experience with their running shoes lately is that quality is now below average.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. marketing

    I need some help determining the strengths and weaknesses of these brand names..... Girl Scout’s – Cookies- Their strength in the brand name is that they are recognized as a guide for young girls to be leaders of tomorrow, which …
  2. marketing

    reasearch for a brand using company website finf a backround on the brand and how it si promoted in the maret the analyze why this person has a brand loyalty to the product
  3. math

    one more Brand “A”: 6 ounce can for $1.20 Brand “B”: 7 ounce can for $1.47 Brand “C”: 8 ounce can for $1.52 Which is the better buy, and what is the unit, rate, and final price for each brand?
  4. math

    David helps his dad with grocery shopping.he wants to buy brand x or brand y laundry detergent.he knows his dad wants the best value,so he compares the prices.48 ounces of brand x is 5.76.two pounds of brand y is 4.80.which brand is …
  5. ^^Brand Extension^^

    wat does brand extension mean? cud u give me an example?
  6. math

    the results of a survey of 100 households pointed to shoppers having a preference for house brand products in supermarkets It showed that of 280 households with a combined income of $6000 per month, 71 reported buying house brand products …
  7. science

    please tell me if you agree with the following: Which Brand of popcorn hs the least amount of unpooped kernels after 3 minutes. Brand 1 has 1 Brand 2 has 15 Brand 3 has 16 Brand 4 has 5 Brand 5 has 25 the answer is Brand 1 BUT is the: …
  8. math help1answer

    4. Which of the following has the lowest unit price?
  9. venn diagram

    In a marketing survey involving 1,000 randomly chosen people, it is found that 630 use brand P, 420 use brand Q, and 210 use both brands. How many people in the survey use brand P and not brand Q?
  10. Math

    Brand A: 20 for $2.50 Brand B: 35 for $3.25 Brand C: 50 for $5.25 Brand D: 100 for $10.00 The school nurse is low on band-aids. She heads to the store and finds 4 brands. Which one is the best buy?

More Similar Questions