Accounts

posted by .

A manufacturing Company produces 2 products – A and B.
The following information is presented for both products:

A
B

Selling Price per unit
$18
$12

Variable Cost per unit
$14
$6

Total Fixed Costs are $468,000.

Compute:


The contribution margin for each product.
Break-even point in units of both A and B if the sales mix is 3 units of A for every unit of B.
Break-even volume in total dollars if the sales mix is 2 units of A for every 3 units of B.
Question 2
Davis Manufacturing gathered the following information:

Variable Costs $630,000
Income Tax Rate 40%
Contribution Margin Ratio 30%

Required:

Compute total fixed costs assuming a break-even volume in dollars of $900,000.
Compute sales volume in dollars to produce an after-tax net income of $72,000.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. accounting

    This year , Kirby company sold 35,000 units of production at $16 per unit. Maunfactoring and selling the product required $120,000 of mixed manufacturing costs and $180,000 of fixed selling and administrative expenses. This years variable …
  2. accounting

    This year , Kirby company sold 35,000 units of production at $16 per unit. Maunfactoring and selling the product required $120,000 of mixed manufacturing costs and $180,000 of fixed selling and administrative expenses. This years variable …
  3. accounting

    "Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are: United produced and Sold: …
  4. cost accounting

    The East Company manufactures several different products. Unit costs associated with Product ORD203 are as follows: Direct materials $50 Direct manufacturing labor 8 Variable manufacturing overhead 10 Fixed manufacturing overhead 23 …
  5. accounting

    The following information relates to Vice Versa Ventures for calendar year 20XX, the company’s first year of operations: Units produced 20,000 Units sold 17,000 Selling price per unit $35 Direct material per unit $5 Direct labor …
  6. Math, mathematics of finance

    I am stuck on these two math questions. If nyone could help me solve them it would be greatly appreciated! Here is the information: Engineering estimates indicate that the variable cost of manufacturing a new product will be $35 per …
  7. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  8. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  9. accounting

    The following information relates to Vice Versa Ventures for calendar year 20XX, the company’s first year of operations: Units produced 20,000 Units sold 15,000 Selling price per unit $30 Direct material per unit $5 Direct labor …
  10. Managerial Accounting

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …

More Similar Questions