math

posted by .

If there are 1200 calories in one pound of ground beef, how many calories are in 3 oz of ground beef?

  • math -

    One pound equals 16 ounces.

    Three ounces is 3/16 of a pound.

    Divide 3 by 16 to find what part of a pound 3 ounces is.

    Then divide 1200 by this number. That will tell you the number of calories in 3 oz.

    If you post your answer, we'll be glad to check it.

  • math -

    is it 225?

  • math -

    225

  • math -

    225 calories

  • math -

    225

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Word Problem

    Consider the box-and-whisker graphs shown. They suggest that a U.S. Department of Agriculture study shows that poultry dogs have fewer calories per dog than either beef dogs or meat dogs. Yet, one dietitian 150% of the calories of …
  2. Math

    Consider the box-and-whisker graphs shown. They suggest that a U.S. Department of Agriculture study shows that poultry dogs have fewer calories per dogthan either beef dogs or meat dogs. Yet, one dietitian claims that some hot dogs …
  3. math

    A box and whisker graph showing beef hotdogs with high and low of 110-190 and meat hotdogs with high and low of 105-195 and poultry hot dogs with 85-170. This suggests that poultry dogs have fewer calories per dog than either beef …
  4. Math

    Consider the box-and-whisker graphs shown. They suggest that a U.S. Department of Agriculture study shows that “poultry dogs” have fewer calories per “dog” than either “beef dogs” or “meat dogs.” Yet, one dietitian …
  5. college alg

    A meat market has ground beef that is 40% fat and extra lean ground beef that is 15% fat. How many pounds of each(ground beef and extra lean) must be together to get total of 50 pounds of "lean" ground beef that is 25% fat?
  6. math

    calvin buys 3/5 pound of ground beef. he divides the beef into 6 equal portions. a)find the weight of 1 portion of beef. b)fin the weight of 4 portions of beef.
  7. Math

    Ground beef costs $3.95 per pound at the grocery store. One customer spent $33.18 on ground beef for a BBQ. Choose the equation and solution that would correctly show how many pounds of ground beef the customer bought. A. 3.95 ÷ x …
  8. math

    13. A package of ground beef costs $6.98. The price per pound is $1.86. How many pounds of ground beef are in the package?
  9. Math

    3. What are the next three terms of the sequence 6, 12, 18, 24 a; 28, 34, 40 b; 30, ,34, 38 c; 30, 36, 44 d; 30, 36, 42 --------------------------- 14. The sale price of ground beef at a local grocery store is $1.49 for the first pond …
  10. Accounting

    A restaurant has a beginning inventory for the month of 150 pounds of beef at $2.70 per pound. In week 1 they use 125 pounds of beef and receive 175 pounds of beef into inventory at $2.80 per pound. In week 2 they use 190 pounds of …

More Similar Questions