need help in math

posted by .

Please show your work thanks for your help.

A children's store sells a toy racetrack for $94.25. The owner uses a 45% markup based on cost. What was the whole sale cost of the racetrack?

  • need help in math -

    Let W = wholesale cost
    1.45 W = 94.25
    Solve for W, bt dividing both sides of the equation by 1.45

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. MATH

    A children's store sells a toy recetrack for $94.25 an hour. The owner uses a 45% markup based on cost. What was the wholesale cost of the racetrack?
  2. Business Math

    A furniture store sells recliners at a 70% mark-up (based on price). If the recliner costs the store $240, what price will they charge?
  3. college math

    a children's store sells a toy racetrack for $94.25. The owner uses 45% mark up based on cost. What was the wholesale cost of the racetrack?
  4. Business Math

    Every week, a grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon. The store owner anticipates a 15% spilage rate. To achieve a 20% markup based on cost, what should be the selling price per gallon?
  5. 7th grade math Ms. Sue help please thanks

    11. The sales tax rate is 6.9%. a. Find the tax paid for a pair of boots with a list price of $128. b. What is the total cost of the pair of boots?
  6. math

    An item has a 45% markup based on selling price. What is the equivalent markup percent based on the cost?
  7. math

    If a store owner buys a microwave for $200 and sells it for $275. What is the percent markup based on cost?
  8. Algebra

    I need help please. 9.The owner of a computer store received a shipment of computers at cost of $319.85 each. If he sells the computes for $412.99 each, what is the percent of markup?
  9. Math

    9.During the basketball season, Diane took 134 shots and made about 56% of them. a. How many shots did Diane make?
  10. Math "Need Help Asap"!

    "Find each percent of markup?" 5.)Store's cos:$26 selling price:$39 6.)Store's cost:$125 selling price:$168.75 7.)Store's cost:$75 selling price:$90 "Find each selling price round to the nearest cent?

More Similar Questions