Post a New Question

math

posted by .

A 30-second advertisement on a local television station during prime time costs the advertiser $1,280. To the nearest cent, how much does the ad cost per second? will you help me with step by step instructions

  • math -

    Divide $1,280 by 30 to find the cost per second. If you post your answer, we'll be glad to check it.

  • math -

    $42.67

  • math -

    Yes! It cost them $42.67 per second for the commercial.

  • math -

    thank you

  • math -

    You're welcome

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. college physics

    In Physics we often use meters per second as the units of velocity, rather than miles per hour. Convert 1 meter per second to miles per hour to get an idea of how these units compare. Please help me by showing me step by step so I …
  2. Operations Management

    The maintenance department of a hospital uses 816 cases of liquid cleanser annually. Ordering costs are $12, carrying costs are $4 per case a year, and the new price schedule indicates that orders of less than 50 cases will cost $20 …
  3. math

    Can you give me step by step instruction on how to solve this problem Helium is pumped into a spherical balloon at a constant rate of 4cubic feet per second. How fast is the radius increasing after 3 minutes?
  4. Math

    The cost for a 30-second ad during the 2010 Super Bowl was $2.8 million. Assuming the rate per second to be constant, what was the average cost per ad that was broadcast during the Super Bowl in 2010?
  5. Math

    A can of worms for fishing costs $2.60. There are 20 worms in a can. What is the cost per worm?
  6. math

    An 11 ounce bag of chips costs $1.99 what is the cost per ounce rounded to the nearest cent?
  7. Math

    A baseball is thrown upward from ground level with an initial velocity of 48 feet per second, and its height h in feet is given by , where t is the time in seconds. At what time does the ball reach 10 feet?
  8. statistics

    A soft drink distributor was interested in examining the relationship between the number of ads (x) for his product during prime time on a local television station and the number of sales per week (y) in 1000’s of cases. He compiled …
  9. Math

    Can anybody show me step by step pls? A man invests $3000 in an account that pays 7.5% interest per year, compounded quarterly. 1. Find the amount after 3 years?
  10. Math Algebra 1

    1. A company is deciding whether or not to hire a new worker. The company must pay the worker hourly and cover a daily cost for insurance. The cost to pay an hourly worker for one day is represented by the function y = 8x + 25, where …

More Similar Questions

Post a New Question