Math

posted by .

If cakes cost 50 cents, and the prices go up 6 percent a year, how much did it cost after two years? Three?

Well, I'm not supposed to solve it, but I have to make up a generalized equation. Can someone give me the equation? I'm really confused. Thank you!

  • Math -

    A cake costs (fifty cents) or $0.50.
    If it increases by 6% (0.06 each year, then cost = 0.50 + 0.06(0.50)*(#years).

    This assumes the interest increases by 6% of the 50 cents each year; i.e., the interest is not compounded.

    Just plug in the #years. For example, 3 years would be
    0.50 + 0.06*0.50*3 = 0.50 + 0.09 =
    $ 0.59

    If that isn't the case the equation is slightly different.

  • Math -

    Thank you so much, that really helped!

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    2x + 3y = 78 How do i solve for x and y? 2x=78 78/2=39 so x=39 3y=78 78/3=26 so y=26 Can't be, because 2(39)+ 3(26) does not equl 78 You need TWO equations when you have TWO variables, such as x and y. It can't be done with one equation.
  2. math

    jim's sandwich cost the same as the combined cost of his salad and milk. the sandwich cost three times as much as the milk. the salad cost &0.20 more than twice the cost of the milk. how much did jim's lunch cost?
  3. home economics

    Imagine that the efficient provision of telephone calls in a medium-sized city involves an initial investment of $100 million financed by borrowing at 6 percent and variable cost of 5 cents a phone call. The phone company's annual …
  4. accounting

    House mortgage You have just purchased a house and have obtained a 30-year, $200,000 mortgage with an interest rate of 10 percent. Required: a. what is your annual payment?
  5. accounting

    You have just purchased a house and have obtained a 30-year, $200,000 mortgage with an interest rate of 10 percent. Required: a. what is your annual payment?
  6. marketing

    QUESTION #1 cost analysis with graph office copier has an initial price of $2500. A service contract costs $200 for the first year and increases $50 per year thereafter. It can be shown that the total cost of the copier after n years …
  7. Math

    a photocopy store advertises the following prices: 5 cents per copy for the first 20 copies, 4 cents per copy for the 21st through 100th copy, and 3 cents per copy after the 100th copy. Let x be the # of copies, and let y = the total …
  8. Maths

    Please help me, Wendy went to a bakery to buy cakes and doughnuts. She spent $14 altogether on 30 cakes and doughnuts. Each cake cost 40 cents and each doughnut cost 50 cents. How many cakes and doughnuts did she buy?
  9. Maths

    Colin paid $4 for 4 buns and 4 cakes. 3 buns cost as many as 2 cakes.What was the total cost of 5 buns and 5 cakes?
  10. MATH

    I am new to this site. I am not sure if my last post went thru, with my calculations for review, so I will copy and paste my entire query. Thanks for your assistance. === Additional questions: this is for a form I need to fill out …

More Similar Questions