math

posted by .

Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts. Include either an example from the text or one of your own to explain the solution process.




I searched Google under the key words "rates 'unit prices'" to get these possible sources:

http://www.eduplace.com/math/mathsteps/6/e/
(Broken Link Removed)

In the future, you can find the information you desire more quickly, if you use appropriate key words to do your own search.

I hope this helps. Thanks for asking.

  • math -

    Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. MAth

    Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts. Include either an example one of your own to explain the solution process. 2. i cant think of …
  2. math

    I am having a difficult time calculating rates and unit prices. Can someone describe a simple process for using rates and unit prices that will help me understand these concepts?
  3. human resources

    I'm having a rough time understanding this assignment. Can someone explain it to me in a way that I might be able to understand it more clearly?
  4. Math

    Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts.
  5. Math

    Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts. Include either an example from the text or one of your own to explain the solution process.
  6. math

    Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts
  7. Math.. check answer please

    Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts. Include either an example from the text or one of your own to explain the solution process. my …
  8. Math

    Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts?
  9. math

    a simple process for using rates and unit prices
  10. math

    Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts. Include either an example from the text or one of your own examples to explain the solution process. …

More Similar Questions