Math

posted by .

How do you calculate unit price?

The unit price is the total price divided by the number of units.

For instance, if 5 pounds of potatoes cost $4.50, each pound costs $.90.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Question for math.

    how do i solve this? When x number of units are sold, the price of each unit (in dollars) is given by . Find the unit price when the following quantities are sold: 2,7,9,11. You seem to have omitted an equation after the word "by"
  2. Alebra II

    Write as a unit price. 8 pounds of potatoes cost $3.60
  3. Marketing

    A manufacturer of AC units realizes a cost of $55.00 for every unit produced. Its total fixed cost is $2,000,000. If the manufacturer produces 500,000 units, calculate its: a. unit cost b. markup price if it desires a 10% returns on …
  4. Grade 11 U math

    A 135-kg steer gains 3.5kg/day and costs 80 cents/day to keep. The market price for beef cattle is $1.65/kg, but the price falls by 1 cent/day. When should the steer be sold to maximize profit?
  5. Accounting

    Currently, the unit selling price of a product is $110, the unit variable cost is $80, and the total fixed costs are $345,000. A proposal is being evaluated to increase the unit selling price to $120. a. Compute the current break-even …
  6. Accounting

    If fixed costs are $240,000, the unit selling price is $32, and the unit variable costs are $20, what are the old and new break-even sales (units) if the unit selling price increases by $4?
  7. computers

    compute the unit price for products sold the program should input the name and price of an item and its weight in pounds and ounces. Then it should determine and display the unit price write a pseudo code program that will allow a …
  8. Finite Math

    The quantity demanded x of a certain brand of DVD player is 3000/week when the unit price p is $485. For each decrease in unit price of $20 below $485, the quantity demanded increases by 250 units. The suppliers will not market any …
  9. Math

    My Shopping List 1. Please describe how to find a unit price. * a price for foodstuffs, stated or shown as the cost per unit, as per pound, per kilogram, per dozen, Contemporary definitions for unit price Expand. noun. the cost of …
  10. Microeconomics

    A computer company produces affordable, easy-to-use home computer systems and has fixed costs of $250. The marginal cost of producing computers is $700 for the first computer, $250 for the second, $300 for the third, and $350 for the …

More Similar Questions