math correction

posted by .

is this correct?

Marginal Cost of Coffee The manager of a restaurant found that the cost to produce 100 cups of coffee is
$11.02, while the cost to produce 400 cups is $40.12. Assume the cost is a linear function of x, the number
of cups produced.

a. Find a formula for C(x).
(100,11.02) and (400,40.12)
slope is: 0.291
therefore using point (100,11.02)
I end up: y = 0.291x -18.08

b. What is the fixed cost?
the cost is -18.08

c. Find the total cost of producing 1000 cups.

c(1000)= 0.291(1000)-18.08 = 272.92

d. Find the total cost of producing 1001 cups.

c(1001)=0.291(1001)-18.08= 273.211

e. Find the marginal cost of the 1001st cup.
I do not know this part

f. What is the marginal cost of any cup and what does this
mean to the manager?

I don't know what to do here


On a. How did you get that slope? Isn't slope=(40.12-11.02) /(400-100)

but if i do slope with your points i get a -0.247 etc.....

Hmmmm. Check your math, in round terms, that is 30 divided by 300. That is not one fourth, not even close.

  • math correction -

    y=.097x+1.32
    is the correct formula,
    the rest should fall into place!

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math,correction

    Assume that each situation can be expressed as linear cost function. Find the cost function in each case. Marginal cost $90;150items cost $16,000 to produce. this is what i end up. c(x)=90x-11900 That is correct if the cost function …
  2. arithmetic

    The cost of a lunch of 1 pizza and 2 cups of coffee is $7. The cost of a lunch of 3 pizzas and 5 cups of coffee was $20 at the same cafe. How much will 1 pizza and 1 cup of coffee cost?
  3. Algebra

    83. Minimizing Marginal Cost The marginal cost of a product can be thought of as the cost of producing one additional unit of output. For example, if the marginal cost of producing the 50th product is $6.20, it cost $6.20 to increase …
  4. pre calculus

    if the cost to to produce 100 cups of coffee is 11.02, while the cost to produce 400 cups is 401.12, what is the linear cost function?
  5. Math

    The cost of a lunch of 3 sandwiches, 7 cups of coffee and 1 donut is $3.15. The cost of a lunch of 4 sandwiches, 10 cups of coffee and 1 donut was $4.20 at the same cafe. How much will 1 sandwich, 1 cup of coffee and 1 donut cost?
  6. advanced math

    The marginal cost of a product can be thought of as the cost of producing one additional unit of output. For example, if the marginal cost of producing the 50th product is $6.20, it cost $6.20 to increase productionn from 49 to 50 …
  7. Algebra

    A shop sells coffee and donuts. The coffee sells for $4.31 and donuts for $0.83 apiece. The cost to produce a cup of coffee is $1.50 and the cost to make a donut is $0.76. In month 1 the quantity of coffee sold is 1,283 and donuts …
  8. Calc

    Suppose that the cost, in dollars, for a company to produce x pairs of a new line of jeans is C(x)=2200+4x+0.01x2+0.0002x3. (a) Find the marginal cost function. (b) Find the marginal cost at x=100. (c) Find the cost at x=100.
  9. Math please help

    Colombian coffee beans cost $5.50/lb while Peruvian coffee beans cost $4.25/lb. We want to mix the beans together so as to produce a 40 lb bag costing $4.60/ lb. How many pounds of each type of beans shouold be used ?
  10. Precalculus

    Johnny's Tumblers sells plastic cups in bulk for start-up restaurants. Their cost for producing these is modeled by: c(x) = 0.02x^2 + 0.5x + 40 a) Since the marginal cost is found by taking the derivative, the formula for c'(x)= ?

More Similar Questions