econo

posted by .

. John has a paper route and spends all his weekly allowance on hamburgers and pop. The price of a hamburger is $2 and the price of a pop is $1. every week John buys 20 hamburgers and 10 pop. If the price of a hamburger rises to $4 (because of a ban on beef imports) and the price of a pop falls to 50 cents. Draw indifference curves to answer the following:

a)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Micro Economics

    A nation's production possibilities curve is "bowed out" from the origin because a. resources are not equally efficient in producing every good c. resources are scarce d. wants are virtually unlimited . John has a paper route and spends …
  2. Managerial Economics

    Given the demand & supply Function for product 'x' at california university have been estimated as: Qd= 5000- 4 (price)+ 0.2 (pop) Qs=-300 +5 (price)+ 0.5 (wage rate) i) determine the equilibrium price & quantity of product X. ii) …
  3. 11th grade Algebra 2

    A retaurant sold a total of 418 largeand small hanburgers during one day. Total hamburger sales were $1077. Large hamburgers sold for $3, and small hamburgers sold for $1.50. Write a system of liner equations can be used to find, l, …
  4. Economics

    Ashley is currently consuming 10 hot dogs and 8 hamburgers a week. The last hot dog she consumed yielded 20utils while the last hamburger she ate gave her 25utils. If hot dogs cost $2 and hamburgers cost $2.50, is Ashley consuming …
  5. math

    a group of students go out for lunch. if two have hamburgers and five have hotdogs, the bill will be $8.00. if five have hamburgers and two have hotdogs,the bill will be $9.50. what is the price of a hamburger?
  6. calc

    You have been hired as a marketing consultant to Johannesburg Burger Supply, Inc., and you wish to come up with a unit price for its hamburgers in order to maximize its weekly revenue. To make life as simple as possible, you assume …
  7. math ( algebra 2 )

    a newspaper company currently charges $11 a week to its subscribers, but is considering raising their price. the company found that the weekly revenue y can be modeled by the function y= -750(x-40)(x+20) where x is the number $.50 …
  8. math ( algebra 2 )

    a newspaper company currently charges $11 a week to its subscribers, but is considering raising their price. the company found that the weekly revenue y can be modeled by the function y= -750(x-40)(x+20) where x is the number $.50 …
  9. algebra

    Dao has 2 3/8 pounds of hamburger meat. he is making 1/4 pound hamburgers. does Dao have enough meat to make 10 hamburgers?
  10. marketing

    You have been hired as a marketing consultant to Johannesburg Burger Supply, Inc., and you wish to come up with a unit price for its hamburgers in order to maximize its weekly revenue. To make life as simple as possible, you assume …

More Similar Questions