Advanced Production

posted by .

Montegut Manufacturing produces a product for which the annual demand is 10,000. Production averages 100 per day, while demand is 40 per day. Holding costs are $1.00 per unit per year;set-up costs $200.00. If they wish to produce this product in economics batches, what size batch should be used? What is the maximum inventory level? How many order cycles are there per year? How much does management of this good in inventory cost the firm each year?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. A. Production

    A toy manufacturing makes its own wind-up motors, which are then put into its toys. While the toy manufacturing process is continous, the motors are intermittent flow. Data on the manufacture of the motors appears below. Annual demand …
  2. OSCM

    Develop a production plan and calculate the annual cost for a firm whose demand forecast is fall, 10,000, winter, 8,000, spring, 7,000 and summer 12,0000. Inventory at the beginning of fall is 500 units. At the beginning of fall you …
  3. Inventory

    Jan Gentry is the owner of a small company that pro¬duces electric scissors used to cut fabric. The annual demand is for 9,000 scissors and Jan produces the scissors in batches. On average, Jan can produce 185 scissors per day. Demand …
  4. Statistics

    Jan Gentry is the owner of a small company that pro¬duces electric scissors used to cut fabric. The annual demand is for 9,000 scissors and Jan produces the scissors in batches. On average, Jan can produce 185 scissors per day. Demand …
  5. Math

    Jan Gentry is the owner of a small company that pro¬duces electric scissors used to cut fabric. The annual demand is for 9,000 scissors and Jan produces the scissors in batches. On average, Jan can produce 185 scissors per day. Demand …
  6. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  7. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  8. Probability/Decision Analysis

    A manufacturer is trying to decide whether to build Building A or Building B. The profit per unit is $5. Building A gets an annual cost of $100,000 with a production capacity of 25,000 units each year. Building B gets an annual cost …
  9. Managerial Accounting

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  10. Economics

    A monopoly firm faces a demand curve given by the following equation: P = $500 − 10Q, where Q equals quantity sold per day. Its marginal cost curve is MC = $100 per day. Assume that the firm faces no fixed cost. You may wish …

More Similar Questions