equation

posted by .

if the gas prices was say was .90 a gallon in 1950 and the prices now are 3.00 a gallon how would you write an equation to show the increase I am needing to graph this so i need a slope i think can anyone explain this please

There is no need to plot a graph for the slope. You have two points
X1=1950, y1=0.90
X2=2007, y2=3.00

gradient, m=(y2-y1)/(x2-x1)

This assumes a straight line. The equation of the line is
y=mx+c

If you need the equation as well, substitute one of the points [(x2,y2) or (x1,y1)] and m into the equation and find c.



what would be an equation if a person weigh 350 lbs and lost 20lbs a month and her weight now is 150 how would you write this as an equation

350=m*20+150



Yes, that works, where m is the number of months.

Might be clearer (?) as

350-m*20=150

how would i graph this to show the lose of weight within a twelve month period

y=mx+b
m being the slope would that be the 12 months

y being the start weight and x being the amount of weight lost

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. algebra

    how would ou write an equation or inequality that could be used for analysis, prediction example gas prices?
  2. math

    how do you measure and get 4 gallons of water only having an unmarked 5 gallon bucket and an unmarked 3 gallon bucket and a large container of water ok this is simple, u just have to think out of the bucket...heh.. so here goes fill …
  3. Algebra

    Could someone be nice enough to check my answers please?
  4. Linear Equation

    A gas station sells regular gas for $2.20 per gallon and premium gas for $2.70 a gallon. At the end of a business day 220 gallons of gas were sold and receipts totaled $519. How many gallons of each type of gas were sold?
  5. algebre

    Victor needs to calculate the number of miles per gallon his car averages. His car's gas tank holds 15 gallons of gas. Write an equation that will help him determine the average number of miles his car gets per gallon of gas.
  6. Algebra 1

    Victor needs to calculate the number of miles per gallon his car averages. His car's gas tanks holds 15 gallons of gas. Write an equation that will help him determine the average number of miles per gallon. Let's let x= number of miles …
  7. Math HELP!

    The cost of your favorite lemonade is $3.84 for 3 gallons. Write this as a unit rate. A. $3.84/1 gallon B. $1.28/1 gallon C. 1 gallon/$1.28 D. $1.45/1 gallon Is the answer b?
  8. English

    What sentence type is this? Gas prices are very high right now, consumers are looking for cars that get high miles per gallon.
  9. Algebra 2

    The price of gas went up by 0.5% last month. Suppose gas currently costs $2.44 a gallon. If the price of gas continues to increase at this rate... What will it cost one year from now?
  10. Math

    The price of gas went up by 0.5% last month. Suppose gas currently costs $2.44 a gallon. If the price of gas continues to increase at this rate. What will it cost one year from now?

More Similar Questions