Math

posted by .

A nursery sells Kentucky Blue Grass seed for $5.75 per pound and Tall Fescue seed for$4.50 per pound. The nursery sells a mixture of the two kinds of seed for$5.25 per pound. Let k represent the amount of Kentucky Blue Grass seed the nursery uses in 5 pounds of the mixture.

1.Write an equation to represent the problem.

2.How much Kentucky Blue Grass does the nursery use in 5 pounds of the mixture?

3.How much Tall Fescue does the nursery use in 5 pounds of the mixture?

I k represents the amount of Blue Grass, then 5-k must be the amount of T.F. used

so....

575k + 450(5-k) = 525(5)

It solves quite nicely

Thank you

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    A nursery sells Kentucky Blue Grass seed for $5.75 per pound and Tall Fescue seed for$4.50 per pound. The nursery sells a mixture of the two kinds of seed for$5.25 per pound. Let k represent the amount of Kentucky Blue Grass seed the …
  2. Math

    A nursery sells Kentucky Blue Grass seed for $5.75 per pound and Tall Fescue seed for$4.50 per pound. The nursery sells a mixture of the two kinds of seed for$5.25 per pound. Let k represent the amount of Kentucky Blue Grass seed the …
  3. Algebra

    Mixed nuts. Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6.50 per pound and almonds for $8.00 per pound. How much of each type should be used to make a 50-lb mixture that sells for $7.40 per pound?
  4. intermediate algebra

    Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6.50 per pound and almonds for $8.00 per pound. How much of each type should be used to make a 50lb mixture that sells for $7.40 per pound?
  5. Algebra

    A store mixes kentucky bluegrass wothe $12 per pound and chewing fescue for $12 per pound. Howe many of each should be used to make 456 pounds of mixture?
  6. College Algebra

    A seed company sells two grades of grass seed. A 100-pound bag of a mixture of rye and bluegrass sells for $245 and a 100-pound bag of bluegrass sells for $347. How many bags of each are sold in a week when the receipts for 19 bags …
  7. Algebra

    A store mixes Kentucky bluegrass worth $11 per pound and ryegrass worth $14 per pound. The mixture is to sell for $13 per pound. Find out how much of each should be used to make a 588 pound mixture. How many pounds of the Kentucky …
  8. math 114

    A store mixes Kentucky bluegrass worth $11 per pound and ryegrass worth $14 per pound. The mixture is to sell for $13 per pound. Find out how much of each should be used to make a 588 pound mixture. How many pounds of the Kentucky …
  9. pre-algebra

    a 50-pound bag of grass seed sells for 292.50. find the unit price of grass seed
  10. Algebra

    A store mixes red fescue worth $10 per pound and ryegrass worth $13 per pound. The mixture is to sell for $12 per pound. Find how much of each should be used to make a 120 pound mixture.

More Similar Questions