algebra

posted by .

I have beans that sell for $9 per pound and $12 per pound, they need to be mixed to create 100lbs of mixture that will sell for $11.25 per pound . How much of each type of bean should be used in the mixture?

X=#lbs beans that sell for $9.00/lb.
Y=#lbs beans that see for $12.00/lb.
==========================
X+Y=100 eqn 1 equates to total lbs.
9X + 12Y = 100*11.25=1125 eqn 2 is cost.
========================
Two equations. Two unknowns. Solve simultaneously.

Post your work if you get stuck.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    A coffee merchant has coffee beans that sell for $9 per pound and $12 per pound. The two types are to be mixed to create 100 lb of a mixture that will sell for $11.25 per pound. How much of each type of bean should be used in the mixture?
  2. math

    I need to solve as an equation. A coffee merchant has coffee beans that sell for $9 per pound and $12 per pound. The two types are to be mixed to create 100 lb of a mixture that will sell for $11.25 per pound. How much of each type …
  3. Algebra 2

    . A coffee merchant has two types of coffee beans, one selling for $3 per pound and the other for $6 per pound. The beans are to be mixed to provide 100 lb of a mixture selling for $4.98 per pound. How much of each type of coffee bean …
  4. algebra

    walnuts that sell for $3 a pound and macadamia nuts that sell for $4 per pound are mixed to create 50 pounds of mixture that sells for $4 per pound. HOw many pounds of each type of nut are needed?
  5. Algebra

    A coffee manufacturer wants to market a new blend of coffee that will sell for $3.90 per pound by mixing two coffees that sell for $2.75 per pound and $5 per pound, respectively. What amounts of each coffee should be blended to obtain …
  6. Math

    A grocery store wants to make a mixture of nuts consisting of cashews and pecans. The cashews sell for $4 per pound while the pecans sell for $10 a pound. How many pounds of each nut must be mixed to produce a 6 pound mixture that …
  7. algebra

    a store mixes red fescue worth $10 per pound and ryegrass worth $14 per pound. The mixture is to sell for $13 per pound. Find out how much of each should be used to make a 228-pound mixure
  8. algebra

    bill blends 5/4 pound of peanuts that sell for $2.50 per pound with 3/4 pound of walnuts that sell for $5.50 per pound. What should be their price per pound of the mixed nuts?
  9. math

    A store mixes peanuts worth $10 per pound and biscuit worth $13 per pound. The mixture is to sell for $12 per pound. Find how much of each should be used to make a 432 pound mixture.
  10. Algebra

    A store mixes red fescue worth $10 per pound and ryegrass worth $13 per pound. The mixture is to sell for $12 per pound. Find how much of each should be used to make a 120 pound mixture.

More Similar Questions