Math-- Please check

posted by .

A package of 16 tea bags costs $2.29.
Find the unit price in cents per
tea bag. Round to the nearest tenth
of a cent.

I get 14.3 cent

Will you check to make sure I am correct? How do I round it to the nearest tenth? Or is it already rounded to the nearest tenth?
Please help!





14.3ยข is correct, and yes, it's already rounded to the nearest tenth of a cent.

=)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    I need help with this problem. The electricity meter on Donna's house read 71,236.4 kwh at the beginning of March and 73,196.2 kwh at the end of March. She pays 7.4% per kwh. What is the amount of her electricity bill for March?
  2. Math

    A 6-pack of 4oz containers of yogaurt costs 2.99. what is the unit price in cents per ounce?
  3. math

    A 6 pack of 4oz. containers of yogurt costs $2.99. What is the unit price in cents per ounce?
  4. math

    ee ann wants to mix tea with 2 Cents per oz with 100oz of tea worth 5 cents per oz to make a mixture worth 3 cents per oz. how much 2 cent tea should be used?
  5. Math

    With the stars (*) next 2 the #'s are my answers! ! ! 1) Find the percent of increase. ~ 50 to 70 20% 30% 40% ***** 50% 2) Find the percent of decrease. Round your answer to the nearest tenth of a percent where necessary. ~ 75 to 60 …
  6. Math Help!

    1.Find the percent of decrease. Round your answer to the nearest tenth of a percent where necessary. 75 to 60 A. 20% B. 30%*** C. 40% D. 50% 2. Find the percent markup. Round to the nearest whole percent. Store's cost: $100.00 Selling …
  7. Math Help!

    1.Find the percent of decrease. Round your answer to the nearest tenth of a percent where necessary. 75 to 60 A. 20% B. 30%*** C. 40% D. 50% 2. Find the percent markup. Round to the nearest whole percent. Store's cost: $100.00 Selling …
  8. college algebra

    SELLING PEANUTS-samuel operates a small peanut stand. He estimates that he can sell 600 bags of peanuts per day if he changes 50 cents for each bag. He determines that can sell 20 more bags for each 1 cent reduction in price. A. What …
  9. Math

    If pasta sells for $3.55 for a 20-ounce box a. What is the price per ounce?
  10. Math

    Anna is making fruit punch and iced tea to serve during the day. She starts brewing the tea for the iced tea. The recipe for iced tea requires 3 tea bags for every 5 cups of water. Write an equation that can be used to determine the …

More Similar Questions