Math-- Please check

posted by Aimee

A package of 16 tea bags costs $2.29.
Find the unit price in cents per
tea bag. Round to the nearest tenth
of a cent.

I get 14.3 cent

Will you check to make sure I am correct? How do I round it to the nearest tenth? Or is it already rounded to the nearest tenth?
Please help!





14.3¢ is correct, and yes, it's already rounded to the nearest tenth of a cent.

=)

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    A 6-pack of 4oz containers of yogaurt costs 2.99. what is the unit price in cents per ounce?
  2. math

    A 6 pack of 4oz. containers of yogurt costs $2.99. What is the unit price in cents per ounce?
  3. math

    ee ann wants to mix tea with 2 Cents per oz with 100oz of tea worth 5 cents per oz to make a mixture worth 3 cents per oz. how much 2 cent tea should be used?
  4. Math

    With the stars (*) next 2 the #'s are my answers! ! ! 1) Find the percent of increase. ~ 50 to 70 20% 30% 40% ***** 50% 2) Find the percent of decrease. Round your answer to the nearest tenth of a percent where necessary. ~ 75 to 60 …
  5. Math help ms sue.

    1. What is 57% of 11? (1 point) 11 = 0.57 • n; 19.3 n = 57 • 11; 627 n = 0.57 • 11; 6.27 11 = 57 • n; 0.19 2. 224 is 25% of what number?
  6. Math Help!

    1.Find the percent of decrease. Round your answer to the nearest tenth of a percent where necessary. 75 to 60 A. 20% B. 30%*** C. 40% D. 50% 2. Find the percent markup. Round to the nearest whole percent. Store's cost: $100.00 Selling …
  7. Math Help!

    1.Find the percent of decrease. Round your answer to the nearest tenth of a percent where necessary. 75 to 60 A. 20% B. 30%*** C. 40% D. 50% 2. Find the percent markup. Round to the nearest whole percent. Store's cost: $100.00 Selling …
  8. college algebra

    SELLING PEANUTS-samuel operates a small peanut stand. He estimates that he can sell 600 bags of peanuts per day if he changes 50 cents for each bag. He determines that can sell 20 more bags for each 1 cent reduction in price. A. What …
  9. Math

    1. What is 57% of 11? (1 point) 11 = 0.57 • n; 19.3 n = 57 • 11; 627 n = 0.57 • 11; 6. 27 11 = 57 • n; 0.19 2. 224 is 25% of what number?
  10. Math

    Anna is making fruit punch and iced tea to serve during the day. She starts brewing the tea for the iced tea. The recipe for iced tea requires 3 tea bags for every 5 cups of water. Write an equation that can be used to determine the …

More Similar Questions