Post a New Question

Chemistry

posted by .

Assume electricity cost 15 cents kw per hour....using the energy requirements.what is the per gram cost of energy to produce Na + AL?

Useful info: 2NaCL --> 2Na + CL2

around 600 degree C; 14 KJ per g Na.

Al-
2Al2O3-->4Al+3O2
1000 degrees C; 30 KJ per g Al
in cryalite (Na3AlF6) so can be liquid below Tm~2000 degrees C

The 15 cents you quoted would be per kilowatt-hour, not per kw/hour. Energy is the product of power and time.

For Na, if you need 14,000 J of electricity to make 1 gram, then make the conversions 14,000 J = 14,000 Watt-second= 14 kw-second = 14/3600 kw-hour = 0.00389 kw-hour

The cost would be 15 cents/kwh x 0.00389 kwh = 0.058 cents

Do the aluminum question the same way.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    A small truck is to be driven 300 miles on a freeway at a constant speed of x miles per hour. Speed laws on the freeway require that a truck must be driven between 30 miles per hour and 70 miles per hour. assume that fuel cost $3.50 …
  2. calculus

    Find the minimum cost of producing a can that contains 1000mm^3 if the cost of the metals is 2 cents per mm^2 and the cost to weld the seams is 1 cent per mm. Assume three welds;one around the top, one around the bottom, and one down …
  3. phyical science

    A microwave oven has a power requirement of 1235 W. A frozen dinner requires 6.0 min to heat on full power. (a) How much electrical energy (in kWh) is used?
  4. Physics

    At 7.65 cents per kilowatt-hour, what does it cost to operate a 10.0 hp motor for 6.00 hr?
  5. physics

    An energy-efficient lightbulb, taking in 25.0 W of power, can produce the same level of brightness as a conventional bulb operating at power 100 W. The lifetime of the energy-efficient bulb is 10,000 h and its purchase price is $17.00, …
  6. Alg I

    One type of decorative ribbon regularly costs $3.59 per yard. When the ribbon is on sale, it cost $2.19 per yard. Which is the closest to the difference in the cost per inch for the ribbon when it on sale compared to its regular price?
  7. science.......

    An electric bulb is marked 220v60w. An ammeter in the circuit shows the bulb uses a current of 0.2727A. The bulb burns for an hour. Calculate the following: A. The electrical energy consumption B. The cost for the bulb to burn for …
  8. Math

    An airplane crosses the Atlantic Ocean​ (3000 miles) with an airspeed of 600 miles per hour. The cost C​ (in dollars) per passenger is given by C(x)=150+x/20+36,000/x What is the cost per passenger for quiescent​ …
  9. math

    A airplane crosses the Atlantic Ocean (3000 miles) with an airspeed of 600 miles per hour. The cost C (in dollars) per passenger is given by... C(x)= 150 + x/20 + 36,000/x Where x is the ground speed (airspeed plus or minus wind). …
  10. MATH

    I am new to this site. I am not sure if my last post went thru, with my calculations for review, so I will copy and paste my entire query. Thanks for your assistance. === Additional questions: this is for a form I need to fill out …

More Similar Questions

Post a New Question