Post a New Question

Algebra!!

posted by .

Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost?

Hint: You have two unknowns (variables), so you need two equations. Write one equation for each situation and solve the system of equations.




(1): Six pears and three apples cost $3.90

(2): Two pears and five apples cost $3.30

(1) - 3*(2):

three apples - 15 apples cost $3.90 - 3*$3.30 --->

12 apples costs $6 -->

1 apple costs $0.50

And the pear costs $0.40 :)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra1!!!

    1.Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost?
  2. Algebra!

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost?
  3. Help!Math....

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost?
  4. algebra

    Four pears and two apples cost $1.96. Three apples and three pears cost $2.10. Find the cost of 1 apple and 1 pear.
  5. Math

    If one apple and two pears cost $1.55 and two apples and two pears cost $2.30, how much does one apple cost?
  6. Algebra

    Two apples and three pears cost $3.45. Three apples and five pears cost $5.55. Find the cost of each type of fruit.
  7. Algebra

    Two apples and three pears cost $3.45. Three apples and five pears cost $5.55. Find the cost of each type of fruit.
  8. math

    If 9 apples plus 4 pears cost $2.6 and if 4 pears pluse 9 apples cost $1.90 what does each apple and pear cost
  9. math

    3 apples plus 2 pears cost .78 but 2 apples and 3 pears cost .82. What is the cost of 1 apple and 1 pear?
  10. Math

    Six apples cost as much as four pears. Each pear costs $4 more than each Apple. What is the cost of one pear?

More Similar Questions

Post a New Question