FINANCE

posted by .

Need help on this Study Problem.

Chevy's Manufacturing has fixed costs (e.g. depreciation) of $40,000 which can be directly attributable to producing a particular product. the product sells for $2 a unit and variable costs are $1.20. What is the break-even point in units? Suppose the firm sold 100,000 units last year and expects volume to increase by 10 percent. What percentage increase in profits would Chevy's see with this increase in volume?

Ok, price less variable costs is 80 cents per unit. How many units are needed to cover the $40,000?

b) calculate the net profit at 100,000 and 110,000.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. ACC

    someone help me with this questions please 1. How would the following costs be classified (product or period) under variable costing at a retail clothing store?
  2. accounting

    "Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are: United produced and Sold: …
  3. cost accounting

    The East Company manufactures several different products. Unit costs associated with Product ORD203 are as follows: Direct materials $50 Direct manufacturing labor 8 Variable manufacturing overhead 10 Fixed manufacturing overhead 23 …
  4. Finance

    Sarker manufacturing company produces and sells 40,000 units of a single product. Variable costs total $80,000 and fixed costs total $120,000. If each unit is sold for $8, what markup percentage is the company using?
  5. managerial accounting

    32) Sarker manufacturing company produces and sells 40,000 units of a single product. Variable costs total $80,000 and fixed costs total $120,000. If each unit is sold for $8, what markup percentage is the company using?
  6. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  7. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  8. Accounting

    Montana Company produces basketballs. It incurred the following costs during the year. Direct materials: $14,032 Direct Labor: $25,706 Fixed manufacturing overhead: $9,698 Variable manufacturing overhead: $32,164 Selling Costs: $21,176 …
  9. college finite math

    A product may be made using Machine I or Machine II. The manufacturer estimates that the monthly fixed costs of using Machine I are $17,000, whereas the monthly fixed costs of using Machine II are $14,000. The variable costs of manufacturing …
  10. Managerial Accounting

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …

More Similar Questions