math ( help)

posted by .

Gli bought 9 cds.some of them cost $12.75, and the rest cost $11.95. the total was $112.35. how many did he buy at each price?

Let E be the expensive, and C the cheaper.

E+C=9
E(12.75) + C (11.95)=112.35

the answer to your math problem is 6 cds for 12.75 and 3 cds for 11.95

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    Luis bought eight bags of candy at the store for a total price of $21.54. He bought some bags of candy that cost $2.22 each and the rest cost $3.48 each. How many bags of the $3.48 candy did Luis buy?
  2. math

    Posted by Austin on Thursday, November 13, 2008 at 9:19pm. Luis bought eight bags of candy at the store for a total price of $21.54. He bought some bags of candy that cost $2.22 each and the rest cost $3.48 each. How many bags of the …
  3. Algerbra 1

    Shane and Kate are preparing to go on long car trips with their families. Shane bought 8 books and 2 CDs for $73.60. Kate bought 3 books and 4 CDs for $69.85. Both totals were withour tax. All of the books were the same price and all …
  4. math

    Amy bought some stationary from a bookstore. The total cost of 3 files A,B,C was $5.60 more than the total cost of 4staples. A cost $1.90 less than each of the other 2files. B cost $4.20 more than each staple. Find the cost of C
  5. math

    A vendor at a concert sells new and used CDs. The new CDs cost 2.5 times as much as the old CDs. If 4 used CDs and 9 new CDs cost $159, what is the price of each item?
  6. Algebra

    Word Problems (Addition/Elimination Method). Check if my answers are correct. 1.A girl bought 2 CDs and 3 DVDs for $92. Each DVD costs $4 more than the CDs. What is the price of each CD and DVD?
  7. Math

    Henry went to two different music stores to buy some new CDs. At Store A he bought 5 CDs for $70. At Store B he bought 6 CDs for $78. Which store had the best price for a CD and by how much?
  8. algebra1

    juan's band produced a number of CDs to sell at a gig.the batch of CDs cost $170.00 to make and each CD was sold for $2.50 more than it cost to produce.juan gave 2 CDs to his friends,but sold the rest for a total of $198.00.How many …
  9. Math ~CHECK MY WORK~

    You have $60 in your wallet and want to buy some new CDs. If the CDs are $11 each, what number of CDs, x, can you buy?
  10. Math

    A vendor at a concert sells new and used CDs. The new CDs cost 2.5 times as much as the old CDs. If 4 used CDs and 9 new CDs cost $159, what is the price of each item?

More Similar Questions