Saturday
September 20, 2014

Homework Help: Algebra 1

Posted by Kris on Sunday, October 16, 2011 at 9:33pm.

In 2000, the internatonal price of gold was $270 per ounce, and the price of silver was $5 per ounce. How much silver could be mixed with 9 oz of gold to obtain a mixture that costs $164 per ounce?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

algebra - a jeweler purchased 5 oz of a gold alloy and 20 oz of a silver alloy ...
Finance - Using Monte Carlo simulation, calculate the price of a 1-year European...
Physics - At the time this problem was written, the price of gold was $427 per ...
math - An 8 ounce bottle of hairspray costs $3.66. Find the unit price in cents ...
math - A) which is the better value a 12 ounce jar of honey for $2.25 or an 18 ...
Math - A car boy in California purchased 6onces of silver for 3000 euro. what is...
Math - 1. A box of crackers has 24 grams of fat. the box contain 8 servings. ...
7th grade math Ms. Sue please! - 1. Write the following ratio in simplest form: ...
MAT201 - Fluctuation in the prices of precious metals such as gold have been ...
Distribution & probabilities - Fluctuation in the prices of precious metals such...

Search
Members