Jesse buys his coworkers lunch from the local steakhouse. The food costs $105.79, and the sales tax rate is 9%. Jesse wants to leave a 20% tip based on the pre-tax amount. How much will the total be, including tax and tip?(1 point)
The sales tax on the food will be 9% of $105.79, or $105.79 * 0.09 = $<<105.79*0.09=9.5311>>9.5311.
The total bill before tip will be $105.79 + $9.5311 = $<<105.79+9.5311=115.3211>>115.3211.
The tip amount will be 20% of $105.79, or $105.79 * 0.2 = $<<105.79*0.2=21.158>>21.158.
The final total, including tax and tip, will be $115.3211 + $21.158 = $<<115.3211+21.158=136.4791>>136.4791. Answer: \boxed{136.4791}.
To calculate the total amount, including tax and tip, you need to follow these steps:
1. Calculate the sales tax:
- Multiply the food cost by the sales tax rate (9%) to find out how much the tax is.
- 105.79 * 0.09 = $9.52 (rounding to two decimal places)
2. Calculate the pre-tax amount:
- Subtract the tax amount from the food cost to find out the pre-tax amount.
- 105.79 - 9.52 = $96.27 (rounding to two decimal places)
3. Calculate the tip:
- Multiply the pre-tax amount by the tip rate (20%) to find out how much the tip is.
- 96.27 * 0.20 = $19.25 (rounding to two decimal places)
4. Calculate the total amount including tax and tip:
- Add the food cost, tax, and tip together.
- 105.79 + 9.52 + 19.25 = $134.56 (rounding to two decimal places)
The total amount, including tax and tip, will be $134.56.
1. Calculate the sales tax amount:
Sales tax rate = 9%
Sales tax amount = (Sales tax rate/100) * Food cost
= (9/100) * $105.79
= $9.52
2. Calculate the pre-tax amount:
Pre-tax amount = Food cost - Sales tax amount
= $105.79 - $9.52
= $96.27
3. Calculate the tip amount:
Tip rate = 20%
Tip amount = (Tip rate/100) * Pre-tax amount
= (20/100) * $96.27
= $19.25
4. Calculate the total amount, including tax and tip:
Total amount = Pre-tax amount + Sales tax amount + Tip amount
= $96.27 + $9.52 + $19.25
= $125.04
Therefore, the total amount, including tax and tip, will be $125.04.