1. 85 is 40 of what number?
A. 212.5
B. 47.1
C. 34
D. 45
2. Find the commission on a $1,250 sale with a commission rate of 5%.
A. $62.50
B. $6.25
C. $75.00
D. $125.00
3. Ben bought a desk for $249.99. The sale tax rate was 6.25%. How much did Ben pay for the desk? Round your answer to the nearest cent.
A.$15.62
B.$187.49
C.$265.61
D.$406.23
1.
40% = 40 / 100 = 0.4
85 / 0.4 = 212.5
ANSWER A
2.
5% = 5 / 100 = 0.05
0.05 * 1250 = 62.5
Answer A
3.
6.25% = 6.25 / 100 = 0.0625
0.0625 * 249.99 = 15.624375
15.624375 + 249.99 = 265.614375
OR
Price of a desk = 100%
Tax rate = 6.25%
Total price = 100% + 6.25% = 106.25% = 106.25 / 100 = 1.0625
1.0625 * 249.99 = 265.614375
$ 265.61 to the nearest cent
Answer C
But thanks anyway
C
A
C
I got an 100% my answers are right but still thanks for all your help. And taking the time to help thanks.
Its
A
A
C
I did what he did and got it wrong
1. To find 40% of a number, you multiply the number by 0.40. So to find 40% of a number, we would multiply that number by 0.40. In this case, we want to find 85 which is 40% of what number. So we can set up the equation: x * 0.40 = 85. To solve for x, we divide both sides of the equation by 0.40: x = 85 / 0.40. This gives us x = 212.5. Therefore, the answer is A. 212.5.
2. To find the commission on a sale, you multiply the sale amount by the commission rate. In this case, we have a $1,250 sale with a commission rate of 5%. To find the commission, we multiply $1,250 by 0.05 (which is 5% written as a decimal): $1,250 * 0.05 = $62.50. Therefore, the answer is A. $62.50.
3. To find the amount Ben paid for the desk including sales tax, we need to calculate the sales tax amount first. To do this, we multiply the purchase price ($249.99) by the sales tax rate (6.25% written as a decimal, 0.0625): $249.99 * 0.0625 = $15.62. Then, we add the sales tax amount to the purchase price to get the total amount paid: $249.99 + $15.62 = $265.61. Rounded to the nearest cent, the answer is C. $265.61.
A
A
C
Ok thanks but keeping my answers
C
A
A