Sunday
September 21, 2014

Homework Help: math

Posted by jill on Monday, November 7, 2011 at 9:30pm.

the same cereal costs $3.99 per box at one store, $3.25 at another store and $3.59 per box at the third store what is the average price per box of cereal?
solve using an algebra form.
I know how to get the answer but what algebreic form would i use?
3x=1083
x=$3.61
I don't think that is what they are looking for seems too simple

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - Store A:6Pound Box For $4.95 Store B:10Pound Box For $8.50 Which is the ...
Algebra - jake goes to the grocery store and buys 3 apples. 2 cans of soup, and ...
math - A certain brand of cereal costs $3.25 per box before sales tax is added. ...
Algebra 1 - A bicycle store costs $2400 per month to operate. The store pays an ...
algebra - A bycicle store costs 2,800 per month to operate the store pays an ...
unit rate - the unit price of an item at a grocery store is a familiar example ...
Math - Suzie’s Silk Scarves is a start-up that sells high quality scarves out of...
Arithmetic - Whichh is cheaper of the 2 following boxes?: One liter (1000 ml) ...
math - Jenny wants to buy cereal that comes in large and small boxes. The 32 ...
Calculus - A sporting goods store sells 100 pool tables per year. It costs $20 ...

Search
Members