Post a New Question

math

posted by on .

If a bag of chips has a serving size of 1 oz.(28g/about 32 chips), and serving per container is 7. So if the bag of chips costs 0.99, approximately how much does one serving of chips cost? Would I start out by 99/7? help!

  • math - ,

    Yes. Divide 0.99 by 7 to find the cost of one serving.

  • math - ,

    My answer comes out to 0.141428571 and so on....what exactly is my answer do I need to round off or anything?

  • math - ,

    Round it off to $0.14.

    Remember this is money -- so the cost of one serving is about 14 cents.

  • math - ,

    Thank you very much you have been great help!

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question