mythreyee

Popular questions and responses by mythreyee
  1. 5th grade math

    what is the best estimate for the product of 289 and 7

    asked on August 25, 2014
  2. 5th grade math

    A small company packs 12 jars of jlly into each of 110 boxes to bring to the farmers market. how many jars of jelly does the company pack in all

    asked on September 11, 2014
  3. math

    Mr. H gets the newspaper delivered every morning. it costs $3.00 for 6 days delivery. what is the cost of the paper each day

    asked on December 17, 2012
  4. math

    There are 5280 feet in 1 mile. how do you write 5280 in expanded notation

    asked on October 18, 2012
  5. 4th grade math

    A poster is 3 inches long. its 4 times as wide as it is long. a. draw a diagram of the poster and label its diagram b. find the perimeter and area of the poster

    asked on October 4, 2016
  6. 3rd grade math

    Angies grandma lives in cleveland, ohio,and is going to drive to minneapolis, minnesota to vist Angie and her family. The two cities are 752 travel miles apart, and it takes 12 hours to drive that far. a) Angies grandma wants to do the drive in two days.

    asked on December 1, 2015
  7. 5th grade math

    Find the value of 'n' to make each statment true. 1.22 x n is between 80 and 85

    asked on March 26, 2015
  8. 5th grade math

    solve 1. 8/11 divided by 4 2. 3/8 divided by 3/10 3. 6 divided by 3/4 4. 1/6 divided by 5/6 5. 2 3/4 divided by 11 6. 3 1/2 divivded by 7/8 7. 1 7/8 divided by 1 1/2 8. 5 divided by 4 1/3

    asked on February 2, 2015
  9. 5th grade math

    Joan has a cafe. Each day she bakes 24 muffins. she gives away 3 and sell the rest. Each day, she also bakes 36 bagels. she gives away 4 and sells the rest. write an expression to represent the total number of muffins and bagels joan sells in 5 days.

    asked on September 15, 2014
  10. 4th grade math

    In the school walkathon, Bev walked 2 1/5 miles, Dennis walked 3 2/10 miles, and Natalie walked 2 3/5 miles. what was the total distance they walked. write your answer as a whole number and as an improper fraction.

    asked on March 18, 2014
  11. 4th grade math

    Marcia collected a number of used DVDs for the sale. There were 12 action movies, 7 comedies, and 8 animated films. she decided to put them on sale at 3 for $5. how many groups of 3 DVDs went on sale? How much money did they bring in?

    asked on January 9, 2014
  12. 4th grade math

    solve the equation. check the solution 1. a divided by 7= 20 2. d divided by 2=8 3. c divided by 3=15

    asked on November 14, 2013
  13. 4th grade math

    Emma seems M movies in 3 weeks. what is an expressions for the number of movies emma sees in 12 weeks.

    asked on November 12, 2013
  14. 4th grade math

    brendan has 75 stamps in his collection. he puts 8 stamps on each page in his album. how many more stamps does he need to fill 10 pages with no stamps left over

    asked on October 16, 2013
  15. 4th grade math

    kareem put 5 carrot sticks on each of 8 plates. he had 4 carrot sticks left over. how many carrot sticks does he have

    asked on October 16, 2013
  16. math

    height of the tightrope in a circus A 15cm B 15m

    asked on October 22, 2012
  17. math

    write all the whole number multiplication that have a product of 25

    asked on October 3, 2012
  18. 5th grade math

    complete the number sentence. express the quotient in units and then in standard form. 9.36 divided by 3= ________ones divided by 3 + ______ hundreds divided by 3 = _______ones + _____________ hundreds = _________________

    asked on September 6, 2017
  19. 4th grade math

    1) If a number has 2 and 6 as factors, then it has 12 as a factor 2) if a number has 12 as a factor, then both 2 and 6 are factors. The first statement is false. The second statement is true. Explain why, using words

    asked on October 31, 2016
  20. 8th grade math

    The diameter of the sun is approximately 1.4x10 to the power 9 km and the diameter of earth is approximately 1.28 x10 to the 4th power km. About how many times earths diameter is the suns diameter. Write in scientific notation.

    asked on October 18, 2016
  21. 4th grade math

    solve the following problems using pictures, number or words. At president's inaguration in 1861, the newpaper headlines stated there were about 30,000 people in attendance. If the newpaper rounded to the nearest thousand, what is the largest number and

    asked on August 30, 2016
  22. 4th grade math

    solve the following problems using pictures, number or words. At president's inaguration in 2005, the newpaper headlines stated there were about 400,000 people in attendance. If the newpaper rounded to the nearest ten thousand, what is the largest number

    asked on August 30, 2016
  23. 4th grade math

    solve the following problems using pictures, number or words. At president's inaguration in 2013, the newpaper headlines stated there were about 800,000 people in attendance. If the newpaper rounded to the nearest hundred thousand, what is the largest

    asked on August 30, 2016
  24. 7th grade math

    1 5/6 divided by 5 2/5

    asked on August 25, 2016
  25. 7th grade math

    parmesan cheese was on sale for $13.60 per pound. wesley bought a piece of the parmesan cheese that weighed 1 1/8 punds. how much did he pay

    asked on August 25, 2016
  26. 7th grade math

    Gerald found a $24.99 backpack that he’d like to purchase from the sporting goods store. The current promotion involves scratching a card to reveal a discount that can be 5% off, 15% off or 25% off. Each of the three discount options is equally likely.

    asked on August 25, 2016
  27. 7th grade math

    When paying for the her back-to-school clothing purchase, Kristal learned that it was the final day of her state’s tax-free holiday. Kristal decided to purchase a pair of earrings using the $15 she would have paid in taxes on her original purchase. If

    asked on August 25, 2016
  28. 7th grade math

    Eugene is purchasing clothing to make different outfits. Each outfit consists of a top, a bottom and a pair of shoes. Eugene found 2 pairs of shoes and 4 bottoms he would like to purchase. What is the minimum number of tops Eugene needs to purchase to make

    asked on August 25, 2016
  29. 5th grade math

    16 times 1=16 what property is this 1 times 18 =18 what property is this

    asked on June 3, 2015
  30. 5th grade math

    What is he price of a hamburger and cheeseburger at this restaurant h+3c=$9.00 2h+c=$5.50

    asked on June 3, 2015
  31. 5th grade math

    51 is 4 times the number of books, less 13

    asked on May 27, 2015
  32. 5th grade math

    51 is 4 times of book is less 13

    asked on May 27, 2015
  33. 5th grade math

    The sum of 6 and the product of 7 and a number is 75

    asked on May 27, 2015
  34. 5th grade math

    how can you use compatible number to estimate 14675 divided by 7 so that the estimate is greater that the actual quotient? how can you use compatible numbers so the estimate is less that the actual quotient.

    asked on April 28, 2015
  35. 5th grade math

    Find the value of 'n' to make each statement true. 1. 22 times n is between 80 and 85

    asked on March 26, 2015
  36. 2nd grade math

    Can all 4 sided figures be made from triangle? why?

    asked on January 29, 2015
  37. 2nd grade math

    take a shape with 4 sides. draw a line between two vertices that do not share a side. how many shapes does that make? how many sides do they have

    asked on January 29, 2015
  38. 2nd grade math

    A number has more ones than tens. the value of the tens digit is 50. the ones digit in the number is less than 7. what are the possible numbers

    asked on September 23, 2014
  39. 5th grade math

    the park family is staying at a hotel near an amusement park for 3 nights. the hotel costs $129 per night. how much will their 3-night stay in the hotel cost.

    asked on September 15, 2014
  40. 5th grade math

    vidal bought 2 pizzas and cut each into 8 slices. he and his friends ate 10 slices. write an expression to match the words.

    asked on September 15, 2014
  41. 5th grade math

    What is the value of n 9*27+2*31-28=n

    asked on August 25, 2014
  42. 4th grade math

    For a survey, 20 students in one class were asked to name their favorite sport. the tally chart shows the result. Basket ball - 6 soccer-7 hockey - 5 volleyball - 2 suppose all 100 students in the grade were asked to name their favorite sport. how many

    asked on June 5, 2014
  43. 4th grade math

    find the median: 116,119,121,122,124,128

    asked on May 22, 2014
  44. 4th grade math

    sam has 7 17/20 dollars. write 7 17/20 dollars in decimals

    asked on April 22, 2014
  45. 4th grade math

    Bart rates to and from San Francisco international Airport from the Embarcadero hotel - $5.15 from Daly city - $4.50 from oakland airport - $5.80 from San leandro - $6.05 from richmond - $6.15 The price of BART tickets is based on the distance traveled.

    asked on April 21, 2014
  46. 4th grade math

    unleaded regular - $1.89 per gallon unleaded premium - $1.94 pr gallon diesel - $2.10 per gallon Micah nows that their flower shop's delivery van uses 50 gallon of diesel a week. she estimates to the nearest dollor that they spend $600.00 on diesel each

    asked on April 21, 2014
  47. 4th grade math

    What is 1. 2/3 + 3/6 = 2. 3 1/10 + 17/5 = 3. 3 2/6 - 1 5/6 =

    asked on March 24, 2014
  48. 4th grade math

    Suppose 8 kids are running a mile. 3/4 of the kids ran the mile in less than 10 minutes. How many kids finished the mile in less than 10 minutes.

    asked on March 24, 2014
  49. 4th grade math

    kayla bought a bag of grapefruit. each morning for 5 days she and her father each ate one half of a grapefruit. her mother ate 3 halves total in that time. how much grapefruit did they eat altogether? write your answer as an improper fraction and as a

    asked on March 18, 2014
  50. 4th grade math

    han ate 3 apples out of a bag of 6 apples. lester ate 2 apples out of a bag of 5 apples. use equivalent fractions to decide if han or lester ate a larger part of the total apples from each bag. explain your answer

    asked on March 10, 2014
  51. 4th grade math

    Billy shaded 6/8 of a circle. mary shaded 15/16 of congruent circle. who shaded more. how do you know

    asked on March 4, 2014
  52. 4th garde math

    J.T. shaded 3/5 of a rectangle. Mary shaded 4/12 of a congruent rectangle. who shaded more. how do you know

    asked on March 4, 2014
  53. 4th grade math

    Grace also bought 2 lengths of ribbon to trim a picture frame. one length was 18 inches. the sum of both lengths was 4 feet. what ws the length of the second piece of the ribbon

    asked on February 11, 2014
  54. 4th grade math

    Grace wants to put a wallpaper border around the top of the room. Each roll of the wallpaper border is 120 inches long. how many roll will she need.

    asked on February 11, 2014
  55. 4th grade math

    Mrs. Franks bought 6 large jugs of milk. A large jug holds 4 liters of milk. A serving size size is 250 mL. if each of the 4 people in Mrs. Franks family has 2 serving of milk a day, will 6 jugs be enough milk for one week?

    asked on February 10, 2014
  56. 4th grade math

    A serving of juice is 250 mL. How many servings are in a dozen liters of juice?

    asked on February 10, 2014
  57. 4th grade math

    A granola bar weighs 30 g. 100 granola bars are in a shipping carton. how many kilograms do a dozen shipping cartons weigh?

    asked on February 10, 2014
  58. 4th grademath

    A serving of green beans is 125 g. The cafetreia has 10 5 kg cans of green beans. does the cafeteria have enough green beans to server 350 studens?

    asked on February 10, 2014
  59. 4th grade math

    A serving of chicken noodle soup is 120 milliliters. how many liters of soup will the cafeteria need to serve 350 students

    asked on February 10, 2014
  60. 4th grade math

    A box of hot cocoa packets has 30 grams of hot cocoa mix. how many boxes of mix can be made from 6 kilograms of hot cocoa mix

    asked on February 10, 2014
  61. 4th grade math

    When the sale ended, there were 10 hardcover books, 26 paperback books and 6 CDs that didn't sell. The students decided to donate them to 3 area children hospital. If the items were divided equally, how many books and CDs will each hospital receive?

    asked on January 9, 2014
  62. 4th grade math

    there were 106 paperbacks books on sale. Benita came up with a good way to sell them. she placed 10 books each in bags and sold each bag for $2. How many bags of books did she make and how many books were left over?

    asked on January 9, 2014
  63. 4th grade math

    Bobby read 20 pages of a book one week. he read 3 times as many pages the following week. how many pages did be read in the 2 weeks

    asked on January 9, 2014
  64. 4th grade math

    it takes jupiter 12 years to orbit the sun. how many days does it take jupiter to orbit the sun?. add 3 days for leap years

    asked on December 19, 2013
  65. 4th grade math

    In a functional table, the input (a) is 10 and the output is 30. what are two possible rules? output = ____________________ output = ______________________

    asked on December 12, 2013
  66. 4th grade math

    laura is 2 inches taller than rebecca. maxine is 4 inches taller than rebecca. the total height for the three girls is 150 inches. how tall is rebecca

    asked on November 14, 2013
  67. 4th grade math

    5 less than three times the number of chipmunks

    asked on November 12, 2013
  68. 4th grade math

    Analee earjs $45 for every 5 hours of work. how much money can she earn for H hours of work

    asked on November 12, 2013
  69. 4th grade math

    max has 5 more than twice as many cookies as chris. write an expression that shows the number of cookies max has if chris has C cookies.

    asked on November 12, 2013
  70. 4th grade math

    Joshua has 3 quarters. alex has 10 more than 2 times as many quarters as joshua. write an expression for how many quarters alex has?

    asked on November 12, 2013
  71. 4th grade math

    If A is 5 less than B, B is 2 more than C and C is 3 less than D. How much more or less is A than D.

    asked on November 7, 2013
  72. 4th grade math

    If A is less than B, B is 2 more than C and C is 3 less than D. How much more or less is A than D.

    asked on November 7, 2013
  73. 4th grade math

    Write the square numbers between 1 and 40. describe the patterns the square numbers make on the multiplication table

    asked on November 7, 2013
  74. english

    i need some good sentence for the sociology. can somebody help

    asked on October 23, 2013
  75. 4th grade math

    Brad took the photos at his aunt's wedding. he took 22 picture before the wedding. half as many many pictures during the wedding and twice as many pictures after wedding. how many wedding pictures did brad take in all?

    asked on October 22, 2013
  76. 4th grade math

    Vic puts his photos in albums. He has 1 album of 25 pages. There are 4 photos on each page. He also has a 20 pages album with 3 photos on each page. how many photos doe he have in the two albums

    asked on October 22, 2013
  77. 4th grade math

    Endangered species Group number clams 62 birds 14 more than clams mammals 9 fewer than birds fish 70 insects half as many as fish reptiles 21 fewer than insects snails 10 more than reptiles Write an inequality to compare the number of endangered birds and

    asked on October 1, 2013
  78. 4th grade math

    the tallest mountain in california is Mt. whitney. it is 14,491 feet tall. what is the height of mt. whitney rounded to the nearest hundred. the nearest thousand

    asked on September 10, 2013
  79. 4th grade math

    David asked the park ranger how old she was. she said when you round my age to the nearest 10, its 30. what is the youngest age the ranger can be? what is the oldest?

    asked on September 10, 2013
  80. 4th grade math

    round to the value of the underlined digit. 1. 6,820 8 is underlined 2. 714,396,283 6 is underlined 3. 85,026,288 2 is underlined after 0.

    asked on September 10, 2013
  81. math

    A media company divides 1 million copies of a new music CD into 100 equal groups before shipping the CDs to 100 stores. how many CDs is the company shipping to each store?

    asked on August 27, 2013
  82. math

    how many hundreds are there in 1 million

    asked on August 27, 2013
  83. math

    how many ones are there in 1 million

    asked on August 27, 2013
  84. 3rd grade math\

    A hlaf dozen hair clip cost 43.90. maria wants to buy 4 hair clips. how much will she pay for them?

    asked on April 9, 2013
  85. 3rd grade math

    a package of 4 button costs $1.30. how much will 4 package cost?

    asked on April 9, 2013
  86. 3rd grade mah

    mrs. rothenberg bought a bag of 6 pears for $5.40. what was the unit price per pear?

    asked on April 9, 2013
  87. 3rd grade math

    A hlaf dozen hair clip cost 43.90. maria wants to buy 4 hair clips. how much will she pay for them?

    asked on April 9, 2013
  88. 3rd grade math

    evan drove into the country for a long weekend. he planned to drive 118 miles on each of 4 days, however his car broke down and he was only able to drive 43 miles on the first day. how many miles per day must he drive to reach his destination.

    asked on March 25, 2013
  89. 3rd grade math

    Benny is using base ten blocks to model 57 divided by 3. he divided the tens in to equal groups. he converted the remaining 10's in to 20 ones. then he divided 20 by 3, and put the ones into equal groups of 6, with 2 leftover. what did he forget to do?

    asked on March 20, 2013
  90. 3rd grade math

    which fraction is less than 2/5 A. 2/3 B. 3/5 C. 3/4

    asked on March 20, 2013
  91. 3rd grade math

    which fraction is grater than 1/3 A. 1/2 B. 1/4 C. 1/5 D. 1/6

    asked on March 20, 2013
  92. 3rd grade math

    there are 6 teams in the youth basketball league. during the season, each team plays 15 games.how many total quarters of basketball are played in all of the teams games during the season. each game made up of 4 quarters.

    asked on March 5, 2013
  93. 3rd grage math

    there are 6 teams in the youth basketball league. during the season, each team plays 15 games.how many total quarters of basketball are played in all of the teams games during the season.

    asked on March 5, 2013
  94. 3rd grade math

    yolanda plays basketball in a youth league. each game is made up of 4 quarters, and each quarter is 8 minutes long. if yolanda plays every quarter during 7 games, how many minutes does she play in all.

    asked on March 5, 2013
  95. 3rd grade

    Jan's parents gave her $12. each week after that they give her $5. how much money withh jan have at the end of four weeks? A. $20 B. $32 c. $28 D. 436

    asked on February 28, 2013
  96. 3rd grade

    you have 3 dimes. you need a quarter to use a public telephone. what can you do?

    asked on February 26, 2013
  97. 3rd grade math

    one 10 is regrouped as 10 ones in each number. work backwards. write the number with 10 ones grouped as 1 ten again. 1.tens ones 5 15

    asked on February 26, 2013
  98. 3rd grade math

    A 16 wheler truck has 16 tires. The cab of a 16 wheeler has 6 tires. how many tires are on 11 truck cabs?

    asked on February 14, 2013
  99. 3rd grade math

    write greater than, lesser than, or equal: 25 cents --------------- 3/10 of a dollar.

    asked on February 14, 2013
  100. 3rd grade math

    enzo and eric are a sharing a pie. if enzo eats 1/3 of the pie and eric eats 1/5 of the pie, is there more than 1/2 of the pie remaining.

    asked on February 11, 2013

Pages

  1. 1
  2. 2