mon

Most popular questions and responses by mon
  1. Chemistry

    Please help me solve this question: A layer of peat beneath the glacial sediments of the last ice age had a carbon-14 content of 25% of that found in living organisms. How long ago was this ice age?

    asked on March 22, 2013
  2. physics

    TWo identical l-5.0-kg balls, Figure P5.85 each 25.0 cm in diameter, are suspended by two 35.0-cm wires (Fig. P5.85). The entire apparatus is supported by a single 18.0-cm wire, and the surfaces oi the balls are perf'ectly smooth. (a) Find the tension in

    asked on March 30, 2017
  3. math

    Layne sends an email to 7 people and those 7 people send the email to 7 more people, and so on. Write an expression to show the number of people who will receive the email after the fifth round.

    asked on March 24, 2014
  4. Chemistry

    A block of aluminum with a volume of 98.5 cm3 absorbs 67.4 J of heat. If its initial temperature was 32.5 °C, what is its final temperature? (density of aluminum = 2.70 g/cm3) I do not understand how to get the answer

    asked on February 26, 2013
  5. math

    Mr. Gonzalez's sixth-grade class is putting on a play. He reserved the first 6 rows of the auditorium for family members and friends of the 24 students in his class. If each row contains 17 seats and each student can invite the same number of guests, how

    asked on March 24, 2014
  6. AP Biology

    After an enzyme is mixed with its substrate, the amount of product formed is determined at 10-sec intervals for 1 min. Data: 0 secs. = 0.0 product formed (mg) 10 secs = .25 product formed (mg) 20 secs = .50 product formed (mg) 30 secs = .70 product formed

    asked on October 7, 2007
  7. Chemistry

    A block of aluminum with a volume of 98.5 cm3 absorbs 67.4 J of heat. If its initial temperature was 32.5 °C, what is its final temperature? (density of aluminum = 2.70 g/cm3) I do not understand how to get the answer

    asked on February 26, 2013
  8. physics

    Two charges q1 = 2e and q2 = - 4e are placed on the x-axis at points (0; 0) and (a; 0) respectively. (a) What is the magnitude and direction of the electrostatic force on q2 due to q1? (b) Suppose a third charge q3 = -e is introduced at the location (b; 0)

    asked on June 15, 2017
  9. math

    Hadley's softball team has a phone tree in case a game is cancelled.The coach calls 3 players. Then each of those players calls 3 players and so on.How many players will be notified during the 3rd round of calls?

    asked on February 20, 2014
  10. math

    You are in charge of making punch for the family reunion. The punch recipe makes 5 cups of punch by mixing together 3 cups of cranberry juice and 2 cups of apple juice. What is the ratio of cranberry juice to apple juice? You need to quintuple the recipe.

    asked on February 13, 2014
  11. math

    A soccer team played 16 games during their season. They won 75% of the games. How many games did the team win? How many games did the team lose?

    asked on January 28, 2014
  12. math

    A soccer team played 16 games during their season. They won 75% of the games. How many games did the team win? How many games did the team lose?

    asked on January 28, 2014
  13. math

    What is a 15% tip on a meal that costs $38.40?

    asked on February 13, 2014
  14. math

    Reed scored 17 points in his teams last basketball game. This was 34% of the teams total points for the game. How many total points did the team score?

    asked on February 4, 2014
  15. math

    Yolanda is saving for a new cell phone. So far she has saved $54 from her babysitting jobs. She calculated that this is 45% of the amount she needs for the phone. What is the total cost of the new cell phone?

    asked on February 4, 2014
  16. math

    A girls softball team has 3 pitchers. The pitchers make up 20% of the team. How many total players are on the softball team?

    asked on January 28, 2014
  17. math

    write an integer to represent each piece of data: Jan earned 7 dollars interest in her savings account last month.

    asked on May 25, 2014
  18. math

    a sweater cost $75.00 @ 25% off how much did the sweater cost? how much did you save?

    asked on January 28, 2014
  19. 8th grade

    What was the first set of laws that governed America called?

    asked on September 8, 2009
  20. math

    Add parentheses so that each equation is correct. 8+3*6-4-1=13

    asked on February 24, 2014
  21. math

    165 centimeters equals how many inches?

    asked on February 13, 2014
  22. math

    The Gates basketball team won 80% of their games. If they won 32 games, how many games did they play?

    asked on February 13, 2014
  23. math

    You are trying to decide which juice is a better buy. Tropics cost $3.84 for 16 ounces. Juicy costs $4.50 for 25 ounces. write each as a rate.

    asked on February 13, 2014
  24. math

    Klonda and Jeremy sold 25 bodes of popcorn for a fundraiser. Klonda sold 60% of the boxes. How many boxes did they each sell?

    asked on February 4, 2014
  25. math

    KEENAN IS TRAINING FOR A BICYCLE RACE. HIS GOAL IS TO RIDE 150 MILES EACH WEEK. BY TUESDAY OF ONE WEEK HE HAD RIDDEN 35% OF HIS GOAL. HOW MANY MILES DID HE HAVE LEFT TO RIDE TO MEET HIS GOAL THAT WEEK?

    asked on February 4, 2014
  26. math

    Ali and her friend handed out nutrition pamphlets at the health fair. they were given 560 pamphlets and they handed out 35% of them. How many pamphlets were left at the end of the health fair?

    asked on February 4, 2014
  27. math

    Keenan is training for a bicycle race. His goal is to ride 150 miles each week. By Tuesday of one week, he has ridden 35% of His goal. How many miles did he have left to ride to meet his goal that week.

    asked on February 4, 2014
  28. math

    Eighty students took the pre-algebra test and 90% of them scored 85% or higher. How many students scored 85% or higher on their test? How many students scored below 85% on their test?

    asked on January 30, 2014
  29. calculus

    Sketch the region enclosed by the given curves. Decide whether to integrate with respect to x or y, y=4sin(x), y=e^(7x), x=0, x=pi/2

    asked on September 5, 2011
  30. math

    write each product using an exponent. then find the value: 7 to the 4th power

    asked on May 25, 2014
  31. math

    The Gates football team played 30 games and lost 20% of their games. How many games did they lose?

    asked on February 13, 2014
  32. math

    the cost of 10 oranges is $2.50. What is the cost of 5 dozen oranges?

    asked on February 13, 2014
  33. math

    You are trying to decide which juice is a better buy. Tropics costs $3.84 for 16 ounces. juicy costs $4.50 for 25 ounces.

    asked on February 13, 2014
  34. math

    There are 480 students enrolled at school and 75% of those students buy their lunch in the school cafeteria. How many students bring their lunch? What percent of the students bring their lunch from home? How many students bring their lunch from home?

    asked on January 30, 2014
  35. Chemistry

    4.34 = 0.391^2 / 0.125 / [SO2]^2 What is the concentration of SO2?

    asked on March 15, 2013
  1. math

    I dont get it :/

    posted on July 18, 2018
  2. algebra

    Idk, tbh

    posted on January 10, 2017
  3. algebra 2

    A Person with good Ice sight

    posted on December 1, 2016
  4. Fluid Mechanics

    I got a question i need your help How to find the net force excreted to the gate ?

    posted on April 2, 2016
  5. math

    please explain?

    posted on May 25, 2014
  6. math

    Please answer my question thanks

    posted on March 24, 2014
  7. math

    Mr. Gonzalez's sixth grade class is putting on a play. He reserved the first 6 rows of the auditorium for family members and friends of the 24 students in his class. If each row contains 17 seats and each student can invite the same number of guests, how

    posted on March 24, 2014
  8. math

    when I work the problem out with your parentheses my answer was 21 not 13

    posted on February 24, 2014
  9. math

    please explain.

    posted on February 20, 2014
  10. math

    please help!

    posted on February 20, 2014
  11. math

    I think it's 27

    posted on February 20, 2014
  12. math

    thank you

    posted on February 13, 2014
  13. math

    6 games

    posted on February 13, 2014
  14. math

    6%

    posted on February 13, 2014
  15. math

    $5.77 What is your answer?

    posted on February 13, 2014
  16. math

    You did not work the problem nor explain how to work it do I multiply do I divide?

    posted on February 13, 2014
  17. math

    you did not work the problemI would like to see your figures.

    posted on January 31, 2014
  18. math

    Damon how did you find the answer?

    posted on January 30, 2014
  19. math

    Anon how did you work the problem?

    posted on January 30, 2014
  20. Chemistry

    4.34 = 0.391^2 / 0.125 / [SO2]^2 what is the concentration of SO2?

    posted on March 15, 2013