henry2,

Most popular questions and responses by henry2,
  1. Math

    1. 2x + y = -8. y = 2x + 4. Change Eq2 to standard form: -2x + y = 4. Add the Eqs: 2x + y = -8. -2x + y = 4. Sum = 0 + 2y = -4, Y = -2. In Eq1, replace Y with -2 and solve for X: 2x + (-2) = -8. X = -3. 2. 10x + 3y = -11. 8x + 2y = -6. Multiply Eq1 by 2

    posted on April 23, 2019
  2. Math

    Circumference = pi * d = 3.14 * 2.5 = 7.85 ft. 1 mile = 5,280 ft. 5,280ft * 1rev/7.85ft =

    posted on April 23, 2019
  3. math

    400 + 50T = 1000.

    posted on April 23, 2019
  4. science

    Amplitude and wavelength.

    posted on April 23, 2019
  5. math

    200/8.46 = 8.46*(1.42)^x/8.46, 23.64 = (1.42)^x, Log23.64 = x*Log1.42, X = Log23.64/Log1.42 =

    posted on April 22, 2019
  6. math

    a. 135mi/5gal = 27 mi/gal. 540mi * 1gal/27mi = b. d = 30gal * 27mi/gal =

    posted on April 22, 2019
  7. Physics

    a. Fn = M*g = 18 * 9.8 = 176.4 N. = Normal force. b. Fs = u * Fn = 0.57 * 176.4 = 100.5 N. = force of static friction. Fp - Fs = M*a. Fp - 100.5 = 18 * 0, Fp = 100.5 N. = force parallel with plane to overcome Fs. Fp = Fn*sinA = 100.5. 176.4*sinA = 100.5, A

    posted on April 21, 2019
  8. physics

    See the 6:08AM post.

    posted on April 21, 2019
  9. physics

    The momentum before the hammer collides with the nail equals the momentum after the collision: p1 = p2. M1*V1 + M2*V2 = M1*V + M2*V. After the collision, the hammer and nail stays together and moves with same velocity(V). p1 = p2

    posted on April 21, 2019
  10. physics

    Db = density of the block. Dw = density of water. Dl = density of the other liquid. Db/Dw * Vb = 2Vb/3. Db/Dw = 2/3. Dw/Db = 3/2 = 1.5. Dw = 1.5Db. Db/Dl = 1/2. Dl = 2Db. Dl/Dw = 2Db/1.5Db = 4/3 = 1.333 = Relative density of the liquid.

    posted on April 21, 2019
  11. Physics

    Given: R1 = 12 ohms. R2 = 8 ohms. R1 + R2 = 12 + 8 = 20 ohms. (R3*20)/(R3+20) = R1. (R3*20)/(R3+20) = 12. 20R3 = 12R3 + 240, R3 = ?

    posted on April 21, 2019
  12. Physics

    Given: R1 = 2 ohms, V1 = 6 volts. R2 = 3 ohms. R3 = 5 ohms. I1 = I2 = V1/R1 = 6/2 = 3A. I3 = 3A also, because each branch = 5 ohms.

    posted on April 21, 2019
  13. Physics

    M*g = 2.05 * 9.8 = 20.1 N. = force of the object. d = 1m/126N * 20.1N. =

    posted on April 20, 2019
  14. Physics

    You are welcome.

    posted on April 19, 2019
  15. Mathematics

    A1 = pi * r^2 = 3.14 * 7^2 = 153.86 in^2 = area before it was cut. A2 = A1 - A1/8 = 153.86 - 153.86/8 = area remaining.

    posted on April 19, 2019
  16. Math

    All angles are measured CW from +y-axis. .d = 285*sin78 = 278.8 m. = hor. distance of AB from Y-axis. h = 285*Cos78 = 59.3 m = ht. of AB. sinX = 278.8/307. X = 65o E. of S. = 115o CW. = Bearing of AC. BC = 59.3 + 307*sin(90-65) = 189 m.

    posted on April 18, 2019
  17. physical science

    R = E/I = 120/3 = 40 ohms.

    posted on April 18, 2019
  18. Math

    After reading Reiny's and Anonymous' response, all I can say is Excellent! Excellent! Those two paragraphs are load with good information on the parabola.

    posted on April 18, 2019
  19. physics

    1beat/2s. = 0.5beats/s. = 0.5cycles/s. = 0.5 Hz.

    posted on April 17, 2019
  20. math

    V = L*W*h = 195ft^3. 6 * 5 * h = 195,

    posted on April 17, 2019
  21. algebra

    Divide both sides by -2 and reverse the inequality sign.

    posted on April 17, 2019
  22. Algebra 1

    F(x) = -0.25x^2 - 2x + 1. F(0) = -0.25*0^2 - 2*0 + 1 = 0 + 0 +1 = 1. F(1) = -0.25*1^2 - 2*1 + 1 = -0.25 - 2 + 1 = -1.25. decreased. F(2) =

    posted on April 17, 2019
  23. Physics

    a. eff. = Wo/Wi = (500*1.5)/1000 = b. Vr = de/dl = 5, de/1.5 = 5, de = 7.5 m. = distance moved by the Effort(E). E * de = 1000 J. E * 7.5 = 1000, E = 133.3 N. = Effort. M.A. = L/E = 500/133.3 =

    posted on April 17, 2019
  24. math

    You are welcome.

    posted on April 17, 2019
  25. math

    All angles are measured CW from +y-axis. 1. D = 200km[225o] + 250km[330o]. X = 200*sin225 + 250*sin330 = -266.4 km. Y = 200*Cos225 + 250*Cos330 = 75.1 km. D = -266.4 + 75.1i = 277km[-74.3] = 277km[285.6o] CW. 2. Tan A = X/Y. A = ?

    posted on April 16, 2019
  26. Math

    tens digit = X. ones digit = x - 3. 10x + (x-3) = 11x - 3 = the number. 30 < 11x-3 < 60. 33 < 11x < 63, 3 < x < 5 8/11. X = 4 or 5. Let x = 4. 11x - 3 = 11*4 - 3 = 41 = the prime number between 30 and 60.

    posted on April 16, 2019
  27. math

    4^2 + 6.5^2 - 3^3/3^2 = 16 + 42.25 - 3 =

    posted on April 16, 2019
  28. Physics

    (9.8m/s^2)/6 = 1.63 m/s^2.

    posted on April 16, 2019
  29. math

    144in^2/ft^2 * 6ft^2 =

    posted on April 16, 2019
  30. math

    oops!! I read the number wrong. I thought it was 20*10^18, but it is 20^18. Sorry!!

    posted on April 16, 2019
  31. Electricity

    See your 3:15 PM post.

    posted on April 15, 2019
  32. Algebra II

    Log42 = Log21 + Log(x-1) Log(x-1) = Log(42)-Log(21) = 0.30103. x-1 = 10^(0.30103) = 2.0, X = 2 + 1 = 3.

    posted on April 15, 2019
  33. math

    The number 20 has 2 digits. 20*10^18 has 2 + 18 = 20 digits.

    posted on April 15, 2019
  34. Math

    Standard Form: x + y + 3z = -14.

    posted on April 15, 2019
  35. Math

    (y^2-16)/(y^2-16) = (y+4)(y-4)/(y+4)(y-4). Let y + 4 = 0, Y = -4. Let y-4 = 0, Y = 4. When Y = -4, (-4+4)(-4-4)/(-4+4)(-4-4) = (0)(-8)/(0)(-8) = 0/0 = undefined. When Y = 4, Repeat the above operations.

    posted on April 15, 2019
  36. Electricity

    I = E/(R+2R+4R) = 15/7R = Current through each resistor. V1 = I*R1 = 15/7R * R = 15/7 volts. V2 = I*R2 = 15/7R * 2R = 30/7 volts. V3 = I*R3 =15/7R * 4R = 60/7 volts. Check: V1 + V2 + V3 = 15/7 + 30/7 + 60/7 = 105/7 = 15 volts.

    posted on April 15, 2019
  37. maths

    Vw = pi*r^2*d = 3.14 * 3.5^2 * 40 = 1539 m^3. = Vol. of well. Vp = L*W*h = 1539. 28 * 22 * h = 1539, h = 2.5 m.

    posted on April 14, 2019
  38. Physics

    F = 14 GHz = 14*10^9 Hz = 14*10^9 cycles/second. Wavelength = V/F = V * 1/F = 2.998*10^8 / 14*10^9 = meters.

    posted on April 14, 2019
  39. Electricity

    Glad I could help.

    posted on April 14, 2019
  40. Electricity

    Given: E = 100 Volts. R1 = 3k. R2 = 4k. R3 = 1k, P3 = 100mW. R4 = ? 1. I^2 * R3 = 100mW. I^2 * 1 = 100, I = 10mA. = I1 = I2 = I3 = I4. 2. R = E/I = 100/10mA = 10k Ohms. 3. R4 = R - (R1+R2+R3) = 10k - 8k = 2k Ohms. 4. V1 = I*R1 = 10 *3 = 30 Volts. V2 = I*R2

    posted on April 14, 2019
  41. physics

    KE = PE. 0.5M*V^2 = M*g*h, Divide both sides by M: 0.5V^2 = g*h, 0.5V^2 = 9.8 * 63, V = 35 m/s.

    posted on April 14, 2019
  42. Math

    (1/4)/2 = 1/4 * 1/2 = 1/8.

    posted on April 14, 2019
  43. Math

    20 = 1*20 = 2*10 = 4*5. Factors : 1, 2, 4, 5, 10, and 20.

    posted on April 14, 2019
  44. Physics

    Mass = M, Ff = 2.5 N. Mass = M + 2M = 3M, Ff = 3 * 2.5 = 7.5 N. = Force of friction.

    posted on April 13, 2019
  45. Math

    Monthly salary = $X. x - x/8 = $7x/8 = Bal. after school fees. 7x/8 - 1/3(7x/8) = 7x/8 - 7x/24 = 21x/24 - 7x/24 = 14x/24 = $7x/12 = Bal. after school fees and rent. 7x/12 = 1470. X = ?

    posted on April 13, 2019
  46. math

    (-2, 2), (-2, -2). The 1st point says : when X = -2, Y = positive 2. The 2nd point says: when X = -2, Y = negative 2. Well, we cannot have it both ways. Y can be +2 or -2, but not both. Therefore, it is NOT a function.

    posted on April 13, 2019
  47. math

    3gal * 128oz/gal * 1cup/8oz. = 3 * 128 * 1/8 = 48 cups.

    posted on April 13, 2019
  48. physical science

    D = 10i + 10 -10i = 10 + 0i = 10 km E.

    posted on April 13, 2019
  49. Math

    x + 8 = -20. X = -28 Deg. @ midnight.

    posted on April 13, 2019
  50. Math

    x + 8 = -20.

    posted on April 12, 2019
  51. Math

    1. (100/125 ) * 25 = 2. 10/8 * 512 = 640 cps.

    posted on April 12, 2019
  52. Math

    7/8/(1/2) = 7/8 * 2/1 = 14/8 = 1 6/8 = 1 3/4 Half-cup servings.

    posted on April 11, 2019
  53. math

    12/20 * 100% = 60%.

    posted on April 11, 2019
  54. Physics

    PE = Mg*h = 10 * 2 = 20 Joules.

    posted on April 11, 2019
  55. physics

    2. h = 0.5g*T^2 = 90. 4.9 * T^2 = 90, T = 4.3 s. = Time in air. d = Vo * T = 50 * 4.3 = meters. 3. V^2 = Vo^2 + 2g*h = 0 + 19.6 * 90 = 1764, V = 42 m/s.

    posted on April 11, 2019
  56. Pysices

    L = Load. E = Effort = 100 N. Vr = Velocity ratio = 12. 0.75 = L/E * 1/Vr. 0.75 = L/100 * 1/12, L = 0.75 * 1200 = 900 N.

    posted on April 11, 2019
  57. Math

    3y^2 - 5y + 2 = 0. A*C = 3*2 = 6 = (-2)*(-3). sum = -2 + (-3) = -5 = B. 3y^2 + (-2y-3y) + 2 = 0, (3y^2 - 2y) + (-3y + 2) = 0, y(3y - 2) - (3y - 2) = 0. (3y-2)(y - 1) = 0, 3y-2 = 0, Y = 2/3. y-1 = 0, Y = 1.

    posted on April 10, 2019
  58. Algebra

    d = 4Laps * 6.28rad/Lap = 25.12 rad. Va = 25.12rad/120s =

    posted on April 10, 2019
  59. Physics

    Disp. = 7i - 5i = 2i = 2 km North of starting point.

    posted on April 10, 2019
  60. math

    1/8 * 3/4 =

    posted on April 9, 2019
  61. algebra

    Please POST your problem !!!!!. 1

    posted on April 9, 2019
  62. Math

    45/3 = 15/1. 90/6, 15/1 are proportional to 45/3.

    posted on April 9, 2019
  63. Math

    Vo = 25ft/s[45o]. Xo = 25*Cos45 = 17.7 ft/s. Yo = 25*sin45 = 17.7 ft/s. Xo * T = 8. 17.7T = 8, T = 0.452 s. = time in air. h = ho + Yo*T - 16*T^2. h = 30 + 17.7*0.452 - 16*(0.452)^2 = 34.73 ft.

    posted on April 9, 2019
  64. Math

    Standard Form: Y = Ax^2 + Bx + C.

    posted on April 9, 2019
  65. math

    Quadratic Formula: X = (-B +- sqrt(B^2 - 4AC))/2A. Ax^2 + Bx + C = 0.

    posted on April 9, 2019
  66. math

    posted on April 9, 2019
  67. science

    Answer is D.

    posted on April 9, 2019
  68. Physics

    F = m*g = 42 * 9.8 = 411.6 N. = force of crate = normal force(Fn). Fp = F*sin A = 411.6*sin 0 = 0 = Force parallel with plane. V^2 = Vo^2 + 2a*d = 0. 8^2 + 2a*5 = 0, a = -6.4 m/s^2. Fp - u*Fn = M*a. 0 - u*411.6 = 42 * (-6.4), u = 0.653. = Coefficient of

    posted on April 9, 2019
  69. physics

    d = V * t = 340 * 2 = 680 m.

    posted on April 9, 2019
  70. science please help asap

    You are welcome.

    posted on April 9, 2019
  71. Physics

    Vo = 25m/s[20o]. Xo = 25*Cos20 = 23.5 m/s. = hor. component. Yo = 25*sin20 = 8.6 m/s = ver. component. a. Xo * T = 50. 23.5*T = 50, T = 50/23.5 = 2.13 s. = time in air. Note: 50 is suppose to be max. range, but that is an error. Range = Vo^2*sin(2A)/g.

    posted on April 8, 2019
  72. science please help asap

    Water expands when it freezes.

    posted on April 8, 2019
  73. MATH

    6/2(1+2) = 3*(3) = 9.

    posted on April 8, 2019
  74. Physics

    V^2 = Vo^2 + 2a*d = 0. 324 + (-7.30)d = 0, d = 44.4 m = stopping distance. 45 - 18m/s * 0.2s = 41.4 m. = Required stopping distance. No, he will not be able to stop in time.

    posted on April 7, 2019
  75. Physics

    d1 = 30m/s * 2s = 60 m. 60 + 0.5a*t^2 = 30t. 2.25t^2 - 30t + 60 = 0,

    posted on April 7, 2019
  76. maths

    h1 = ht. of flagpole. h2 = distance from top of flagpole to top of bldg. (h1+h2) = ht. of bldg. Tan34 = (h1+h2)/145. (h1+h2) =145*Tan34 = 98 m. = ht. of bldg. Tan26 = h2/145. h2 = 145*Tan26 = 71 m. h1 = (h1+h2) - h2 = 98 - 71 = 27 m. = ht. of flagpole.

    posted on April 7, 2019
  77. physics

    1. V = Vo + a*t = 0. 20 + a*0.1 = 0, a = -200 m/s^2. F = M*a = 0.120 * (-200) = -24 N. = opposing resistance.

    posted on April 7, 2019
  78. physics

    V = 332 + 0.6m/s/oC *30 = 350 m/s.

    posted on April 6, 2019
  79. Math

    horseshoe crabs = X. sea stars = x. (x-15)/(x-27) = 5/3. 5(x-27) = 3(x-15), 5x - 135 = 3x - 45, X = ?

    posted on April 6, 2019
  80. Math

    (3, 5), m = 5/3. Y = mx + b = 5. (5/3)3 + b = 5, b = 0. Y = (5/3)x + 0. Standard form: (5/3)x - Y = 0.

    posted on April 6, 2019
  81. precalculus

    F(x) = sqrt(X) + 5. F(7) = sqrt(7) + 5 =

    posted on April 6, 2019
  82. physics

    Vx = 18*Cos60.

    posted on April 6, 2019
  83. Physics ATTENTION HENRY!

    I am not a student; I am a tutor.

    posted on April 6, 2019
  84. physics

    V = 1.2 - 0.80i = 1.44m/s[-33.7o] = 1.44m/s[33.7o] S. of E. = 326.3o CCW. a. Cos326.3 = 550/d. d1 = 550/Cos326.3 = 661 m. across due to current. V*T1 = 661. 1.44 * T1 = 661, T1 = 459 s. = 7.7 min. to cross river. Tan326.3 = d2/550. d2 = 550*Tan326.3 = 367

    posted on April 6, 2019
  85. math

    William has $X. Jan has $2x. Greg has $11. X + 2x + 11 = 26. 3x = 26 - 11 = 15, X = 5. 2x = 2*5 = $10.

    posted on April 5, 2019
  86. Math

    (1/3)/5 = 1/3 * 1/5 = 1/15 Lb each.

    posted on April 5, 2019
  87. physics

    D^2 = X^2 + Y^2. D^2 = 10^2 + 7^2 = D -

    posted on April 5, 2019
  88. PHYSICS

    Vo = 72km/h = 72000m/3600s = 20 m/s. V^2 = Vo^2 + 2a*d = 0. 20^2 + 2a*40 = 0. a = -5 m/s^2. V = Vo + a*t = 0. 20 + (-5)t = 0, t = 4 s. = stopping time.

    posted on April 5, 2019
  89. Algebra

    -16t^2 + 64t + 512 = 592. -16t^2 + 64t - 80 = 0, h = Xv = -B/2A = -64/-32 = 2. K = Yv = -16*2^2 + 64*2 - 80 = -16. V(h, k) = V(2, -16). K is < 0, So, we have no real solution. Therefore, the ball cannot reach 592 ft.

    posted on April 4, 2019
  90. math

    2nd side = X in. 1st. side = x - 3 in. 3rd side = (x-3) - 2 = x - 5 in. x + (x-3) + (x-5) = 28. X = 12 in. x-3 = 12 - 3 = 9 in. x - 5 = 12 - 5 = 7 in.

    posted on April 4, 2019
  91. math

    I = P*r*t = 320. 4000 * r * 2 = 320, r = 320/8000 = 0.04 = 4%.

    posted on April 4, 2019
  92. math

    Cost = 2000/10words * 5words = 1000.

    posted on April 4, 2019
  93. Physics

    a. V = a*t = 31. a*18.7 = 31, a = 1.66 rad/s^2. b. D = 0.5*a*t^2 = 0.5 * 1.66*18.7^2 = 290 rad. d. KE = 0.5M*V^2 = 4.9*31^2 = Joules. g. V = 31 rad/s. h. Cir. = 2pi*r = 6.28 * 0.31 = 1.95 m. d = 290rad * 1rev/6.28rad * 1.95m/rev = 90 m.

    posted on April 4, 2019
  94. Physics

    a. V = 2rev/7s * 6.28rad/rev = 1.79 rad/s. V = a * t = 1.79. a*7 = 1.79, a = 0.256 rad/s^2. b. V = 1.79 rad/s.(see part a).

    posted on April 3, 2019
  95. math

    g. 6xy^2 = 3x. 6xy^2 - 3x = 0, 3x(2y^2 - 1) = 0. h. 25a^3b^2 = 5a^2b^2. 25a^3b^2 - 5a^2b^2 = 0, 5a^2b^2(5a - 1) = 0. I. 6x + 6y + 6p. 6(x + y + p).

    posted on April 3, 2019
  96. math

    Cir = pi * D. 65.94 = 3.14D.

    posted on April 3, 2019
  97. Algebra

    -3(a-b) < 0. divide both sides by -3 and reverse the inequality sign: a - b > 0. a > b.

    posted on April 3, 2019
  98. math

    Length = L. Width = L-5 ft. Diag. = L+5 ft. L^2 + (L-5)^2 = (L+5)^2. L^2 + L^2 - 10L +25 = L^2 + 10L + 25, L^2 - 20L = 0, Divide both sides by L: L - 20 = 0, L = 20 ft. Width = L-5 = 15 ft.

    posted on April 3, 2019
  99. Algebra

    V1 = V2. 3y * (2y-1) * y = (4y-2) * y * h. 3y * (2y-1) * y = 2(2y-1) * y * h, Divide both sides by y(2y-1): 3y = 2h, h = 3y/2 = (3/2)y.

    posted on April 2, 2019
  100. physics

    Vo = 30km/h = 30,000m/3600s. = 8.33 m/s. V = 60km/h = 60,000m/3600s = 16.67 m/s. V = Vo + a*t = 16.67. 8.33 + a*30 = 16.67, a = 0.278 m/s^2. V^2 = Vo^2 + 2a*d = 16.67^2. 8.33^2 + 0.555d = 16.67^2, 0.555d = 208.5, d = 376 m.

    posted on April 2, 2019