Tala

Most popular questions and responses by Tala
  1. Math

    Which congruence statement says the same thing as triangle ABC is congruent to triangle DEF? (1 point) triangle ABC is congruent to triangle EFD triangle ACB is congruent to triangle DEF triangle ACB is congruent to triangle DFE•• triangle BCA is

    asked on February 5, 2016
  2. math

    a pumpkin pie costs $12.55 at a bakery. if the pie has a diameter of 12 inch. what is the cost per square inch of the pie?

    asked on March 15, 2013
  3. English

    Reading Bethune. Need help asap please! When Frances and Bethune quarrel in Act 1 Scene 2, Frances calls Bethune a hypocrite? How does Bethune defend himself from her accusation? In Bethune's opinion, who are the real hypocrites in the medical profession?

    asked on December 7, 2016
  4. Art plz correct me!!!

    an artist places a notebook and pen in the gallery of his latest exhibition and asks viewers to leave comments about his work. he is trying to help audience members become what type of observers? Active observers Reluctant observers Passive observers

    asked on February 5, 2016
  5. Math

    The graph below shows the sales of a popular song each week it was in a Top 40 song chart. which statement most accurately describes the slope of the graph A. The sales increased by 1 hundred thousand every 2 weeks. B. The sales decreased by 1 hundred

    asked on February 5, 2016
  6. Chemistry 20

    A student was experimentally checking the stoichiometry of a reaction. The student correctly predicted that the reaction should produce 1.82 g of al2(so4)3(s). When the student dried and weighed the al2(so4)3(s) produced, its mass was 1.94 g. The percent

    asked on November 20, 2016
  7. Chemistry 20

    If 4.56 mol of zinc react with excess copper (ii) sulphate, how many moles of precipitate will be formed?

    asked on November 20, 2016
  8. Math

    Candy purchased the following items. •2 shirts that cost $15.00 each •1jacket that cost $28.00 she paid 4.5% sales tax on her purchase what was the total amount spent on this purchase including sales tax $55.39 $58.00 $60.61•• $44.94 Correct me

    asked on February 5, 2016
  9. English

    Which words are examples of vowel minimal pairs ? A) tree-beat B) cat-cut C)vase-jazz D)doll-role

    asked on May 31, 2016
  10. Math

    The world's tallest building is the Burj Khalifa in Dubai at 828 m tall. The CN Tower in Toronto is 553 m tall. Ryan wants to compare the Burj Khalifa and the CN Tower by creating rectangular prism models on a 10 cm by 10 cm square base. He decided to

    asked on May 2, 2016
  11. algebra1

    Alan went from San Francisco to Los Angeles ,about 400 miles,averaging (x+5)mph.On his journey from Los Angeles to Redding,about 500 miles,the average (x-5)mph.Then he returned to San Francisco,about 200 miles,averaging (x^2-25)mph.How long did it take

    asked on April 11, 2013
  12. Math

    a. Calculate the total cost of moving from your current location to your new location for each of the options.? Option A: Renting a moving truck and towing vehicle. 16 ft cube truck, iHaul fee $1.13/km, Fuel consumption rating 23.5 L/100 km, the customer

    asked on May 2, 2016
  13. Criminology

    can someone please give me nice clear THESIS statement for this paper topic? In an attempt to combat the drug problem that plagues larger cities all over the world, harm reduction strategies have been introduced. What are harm reduction strategies and are

    asked on November 12, 2008
  14. English

    How would you handle the following situations? In your answers, refer to specific skills that you might use, and include words that you might say. Remember that a chairperson is a polite and tactful communicator. a. Your social studies group is supposed to

    asked on September 4, 2016
  15. Math 20-2 Proportional Reasoning Need Help Plz!

    a. Calculate the total cost of moving from your current location to your new location for each of the options.? Option A: Renting a moving truck and towing vehicle. 16 ft cube truck, iHaul fee $1.13/km, Fuel consumption rating 23.5 L/100 km, the customer

    asked on May 3, 2016
  16. Math

    At your present job, your annual salary is $76 025 Cdn. The salary for your new job is $75 000 US.? Does your new job provide an increase or decrease in salary? Explain your reasoning.

    asked on May 2, 2016
  17. Chemistry 20

    When 1.2 x 10^-3 mol of nitric acid react with excess sodium carbonate, how many moles of carbonic acid are produced?

    asked on November 20, 2016
  18. Enlgish

    Explain how the following visuals could influence your reaction to a news story. Video footage of refugee camp, in which thousands of people are living in tents and suffering from lack of food and medical care. A photograph of a politician in handcuffs

    asked on October 16, 2016
  19. math

    12.55=660 660/12=$1.05

    asked on March 16, 2013
  20. math

    1/xc^2+b/x(c+x++5/x^2c^2 I need to know how to solve this.please help.

    asked on March 17, 2013
  21. Physical Science

    The static frictional between a 500 kilogram box of bricks and the floor is 500 Newton’s. The kinetic frictional force in only 220 Newton’s. How many Newton’s of force must a worker exert to get the moving?

    asked on September 26, 2012
  1. English

    Okay, thanks for helping

    posted on September 4, 2016
  2. English

    That there is an awareness that various behavior types may be present in a group. I only just started this module and I don't quite understand.

    posted on September 4, 2016
  3. English

    I need help planning and organizing a meeting, setting realistic goals for group work, helping the group make decisions, and encouraging group members to make positive contributions.

    posted on September 4, 2016
  4. Math 20-2 Proportional Reasoning Need Help Plz!

    Okay, thank you :)

    posted on May 3, 2016
  5. Math

    a. Calculate the total cost of moving from your current location to your new location for each of the options.? Option A: Renting a moving truck and towing vehicle. 16 ft cube truck, iHaul fee $1.13/km, Fuel consumption rating 23.5 L/100 km, the customer

    posted on May 3, 2016
  6. Math

    So, I have to find the amount of money in Canadian dollars for $75 000?

    posted on May 2, 2016
  7. Math

    So,I have to find the height of the CN Tower then I can find the volume for the two rectangular prisms?

    posted on May 2, 2016
  8. math

    yes and no😁

    posted on April 24, 2014
  9. 6th grade_Science/Math

    Thank you is a good way for answer

    posted on November 15, 2011
  10. 6th grade

    whic answer did you go for ,i would think cone u

    posted on January 29, 2011
  11. Criminology

    its so short :(

    posted on November 12, 2008