Micaela

Popular questions and responses by Micaela
  1. 4th grade

    At one table, some of the students shared 3 pizzas. Each pizza was cut into 8 slices. After the students shared the pizza equally, there were 3 slices left over. How many students shared the pizza? How many slices of pizza did each student eat?

    asked on November 30, 2009
  2. Finite Math

    Five years ago, Diane secured a bank loan of $370,000 to help finance the purchase of a loft in the San Francisco Bay area. The term of the mortgage was 30 years, and the interest rate was 10% per year compounded monthly on the unpaid balance. Because the

    asked on December 6, 2018
  3. Math

    Ms. Hernandez has 17 tomato plants that she wants to plant in rows. She will put 1 plant in some rows and 2 plants in the others. How many different ways can she plant the tomato plants? Make a table to solve.

    asked on November 1, 2011
  4. Math

    It took Steve and his construction crew 8 months to build a house. Alfter expenses, he was left with $24,872.67 himself. on average, how much did Steve make per month? Round to the nearest dollar.

    asked on September 7, 2011
  5. math

    Write equation and solve. Hell eleven less than five times a number is19

    asked on October 16, 2012
  6. Math

    The Commutative Property can be used to rewrite the expression 3 x 5 2/3 as 3(5) + 3(2/3).

    asked on January 13, 2012
  7. Finite Math

    Find the amortization table for a $13,000 loan amortized in five annual payments if the interest rate is 8.1% per year compounded annually. (Round your answers to the nearest cent.) End of Period Payment Payment Toward Interest Payment Toward Principal

    asked on December 6, 2018
  8. Algebra

    A van travels 330 miles on 15 gallons of gas. How many gallons does it need to trace 440 miles

    asked on September 6, 2016
  9. math

    N/4+4=-8 Please help me I'm nit good with fractions/:

    asked on October 16, 2012
  10. math

    Five More than the product of a number and -3 is -2

    asked on October 16, 2012
  11. math

    Phone company A charges $28.25 a month plus $0.18 per minute for local calls. Company B charges $19.85 a month plus $0.32 per minute for local calls. Find the number of minutes for whitmch the companies plans cost the same

    asked on October 16, 2012
  12. math

    crusty bought balloons at 5 for $1 and sold them 3 for $1. if his profit from selling balloons was $20, how many balloons did he sell? 1- how much did crusty make for every balloon? 2- what open sentence (equation) would we wite to solve this?

    asked on October 10, 2012
  13. Math

    The Commutative Property can be used to rewrite the expression 3 x 5 2/3 as 3(5) + 3(2/3). TRUE OR FALSE

    asked on January 13, 2012
  14. Science

    The amount of friction exerted when an object moves across a surface depends on how the object and the surface rub together. For which of these surfaces will friction be greatest when a block of wood slides across it? a)wet ice; b)glass mirror; c)thick

    asked on January 11, 2012
  15. Math

    A company charges $6 to make a pattern for an order of T-Shirts and $11 for each T-Shirts it produces from the pattern. The expression $11n + $6 represents the cost of n T-Shirts with the same pattern. Find the total cost for 5 T-Shirts with the same

    asked on January 3, 2012
  16. Math

    At a local river, there were 48 alligators laying on the riverbank. If 5/6 of the alligators were asleep, how many were not asleep?

    asked on September 19, 2011
  17. Math

    It took Steve and his construction crew 8 months to build a house. Alfter expenses, he was left with $24,872.67 himself. on average, how much did Steve make per month? Round to the nearest dollar. I know the answer is $3,109.08 but what can do I do with

    asked on September 7, 2011
  18. Math

    Michelle is making 8 identical necklaces by stringing beads together. To make one necklace, se will repeat the pattern of beads shown four times. How many purple and yellow beads will be needed to make all eight necklaces? This is the pattern:

    asked on August 28, 2011
  19. math

    The table show the fraction of the class that chooses each given color as its favorite. What fraction of the class chooses one of these three colors? Color Fraction Red 2/16 Blue 5/16 Green 3/16

    asked on August 25, 2011
  20. Math

    PLEASE I NEED HELP...... Two pieces of cake weigh as much as one apple and one cherry. One apple weighs as much as five cherries and one piece of cake. How many cherries weigh as much as one apple?

    asked on May 13, 2011
  21. Math

    into a rectangle could make two, two could do four in 3 would be 6 and so on. The question is: Describe how to find each "next number" of rectangles, without drawing the figure:

    asked on February 23, 2011
  22. math

    into a rectangle could make two, two could do four in 3 would be 6 and so on. The question is: Describe how to find each "next nunber" of rectangles, without drawing the figure:

    asked on February 23, 2011
  23. Mathematics

    Cristina uses a ruler to measure the length of her math textbook. She says that the book is 11 2/16 inches long. Is her measurement in simplest form? If not, what is the length of the book in simplest form?

    asked on January 12, 2011
  24. 7th grade

    HOW HAVE INTERNATION AGREEMENTS BETWEEN FIRST NATION TRIBES AND WASHINGTON STATE EFFECTED OUR STATE (WASHINGTON) IN THE PAST AND PRESENT?

    asked on June 7, 2009
  1. Finite Math

    So what was your final answer?

    posted on December 6, 2018
  2. economics business studies maths literacy tourism

    What can I study at the university with these subjects

    posted on February 18, 2016
  3. maths literacy, economics, business studies, tourism, English, Afrikaans, L.O

    What can I study with the subjects I have

    posted on February 18, 2016
  4. math

    11.1 km

    posted on October 24, 2014
  5. English

    The teaching machine has feelings and thoughts. The robots have similiar behaviours as humans. Teaching machine hates his job and feels its talents are being wasted teaching grade six english. Teaching machine was betrayed by another robot when he was

    posted on September 10, 2013
  6. math

    N/2 + 4=-8 Plz help me solve this I'm not good with fractions

    posted on October 16, 2012
  7. Math

    thank you

    posted on January 13, 2012
  8. Math

    thank you very much for your help

    posted on January 3, 2012
  9. Math

    Thank you for your answer Ms. Sue

    posted on September 7, 2011
  10. Math

    I know that the answer is: 3,109.08 but what do I have to do with the rounding to the nearest dollar after get the answer

    posted on September 7, 2011